Ten zakup zamyka proces wyposażania przejść drogowych w urządzenia rentgenowskie. Jest to nasz czwarty skaner
– poinformował rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w Olsztynie Ryszard Chudy. Dotychczas skanery pracowały na przejściu w Bezledach i Grzechotkach.
Ryszard Chudy podkreślił, że nowym skanerem będzie można sprawdzać wszystkie typy samochodów, od osobowych po duże ciężarówki i autobusy. Urządzenie umożliwia prześwietlenie kilkudziesięciu centymetrów stali, dzięki czemu celnicy będą mogli wykryć dodatkowe skrytki w pojazdach np. w zbiornikach paliwa, nadkolach, drzwiach, słupkach, a nawet w butlach gazowych.
A właśnie w Gołdapi często próbowano przemycać papierosy z Rosji np. w zbiornikach paliwa autobusów czy w kamperach
– dodał Chudy.
Skaner pracuje w specjalnej hali, a poruszające się po szynach urządzenie RTG prześwietla nieruchome pojazdy.
Skaner jest zainstalowany w hali przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo i ochronę radiologiczną. Podróżni, funkcjonariusze oraz pracownicy przejścia nie są w żaden sposób narażeni na promieniowanie jonizujące, które zawiera się wewnątrz hali i nie wydostaje się przez ściany czy bramy
– zapewnił Ryszard Chudy.
Zastosowanie systemu szyn eliminujących drgania i zapewnienie stałej prędkości skanowania ma się przekładać na wysoką jakość obrazu, która pozwoli na rozróżnienie przewodu o grubości 1 mm.
Skaner wyposażony jest w szeroki wachlarz narzędzi do interpretacji obrazu
– dodał Chudy.
Skanerem, oprócz papierosów, będzie można wykrywać również materiały wybuchowe, promieniotwórcze, narkotyki, broń palną. Urządzenie kosztowało 13 milionów złotych. W ubiegłym roku na wszystkich przejściach granicznych funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli przemyt około 1 mln 250 tysięcy paczek papierosów.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek
Autor: PAP/M.Zbrożek
Redakcja: A. Dybcio