Profesor Jerzy Przyborowski: uczelnia idealnie wykorzystała ostatnie lata i możliwości
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie świętuje 25-lecie. Dokładnie 1 czerwca 1999 roku rząd przyjął projekt ustawy w sprawie utworzenia tej uczelni.
Rektor uniwersytetu profesor Jerzy Przyborowski ocenił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn, że uczelnia idealnie wykorzystała ostatnie lata i możliwości, był to czas rozwoju i inwestycji.
Powstało mnóstwo nowych budynków. Realizowaliśmy 40 kilka projektów, również inwestycyjnych. Wykorzystaliśmy łącznie prawie 780 milionów złotych
– powiedział.
Część tych pieniędzy była przeznaczona też na edukację i badania. Przez 25 lat zmienił się rynek pracy. Pojawiły się nowe zawody, zmieniło się zapotrzebowanie na absolwentów wielu kierunków. Rektor Przyborowski tłumaczył, że w tej dynamicznej sytuacji niezbędne są inne formy kształcenia po uzyskaniu dyplomu.
Kursy, warsztaty, studia podyplomowe, a teraz pojawią się nowe formy – tzw. mikropoświadczenia. I tak musi się to dziać. Widzimy, jak szybko to wszystko się zmienia
– wyjaśnił.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski powstał z połączenia Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego. Dzisiaj uczelnia to: 15 wydziałów, Szkoła Zdrowia Publicznego i filia uniwersytetu w Ełku, a do dyspozycji studentów są 74 kierunki kształcenia. UWM zatrudnia około 3000 osób, w tym 1700 pracowników naukowych oraz kształci 15,6 tys. studentów. A w latach 1999-2023 uczelnię ukończyło 157 tysięcy absolwentów.
Posłuchaj rozmowy Wojciecha Jermakowa
Autor: W. Jermakow
Redakcja: K. Ośko