Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej: Musimy postawić na eksport polskiej wieprzowiny

Warmińsko Mazurska Izba Rolnicza po ostatnim w tym roku walnym zgromadzeniu i w nowej siedzibie. Uroczyście otwarto dziś nowe miejsce spotkań warmińsko-mazurskich rolników z izby – przy ulicy Towarowej.

Delegaci z regionu przyjęli stanowisko, które przedłożą ministrowi rolnictwa, a w nim –  o aktualnych problemach producentów z Warmii i Mazur. Skutki suszy, szacowanie szkód łowieckich, szkody w uprawach wyrządzane przez zwierzęta leśne, ale przede wszystkim fatalna sytuacja na rynku trzody chlewnej.

Trzeba zrezygnować z importu i postawić na eksport polskiej wieprzowiny

– mówi Jan Heichel prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

00:00 / 00:00

Wszystkiemu winny ASF – mówią trzodziarze z regionu i rozkładają ręce. To koniec – potwierdza Leszek Sargalski, producent trzody chlewnej z Gwiździn w powiecie nowomiejskim, który zamierza wygasić produkcję.

00:00 / 00:00

Hodowcy dostają aktualnie 3,70 zł za kilogram wieprzowiny, żeby przetrwać musieliby zarobić co najmniej 6 złotych. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rolnicy z Warmii i Mazur planują protest, odbędzie się on najprawdopodobniej na początku nowego roku.

 

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, mięso, susza, Warminsko-Mazurska Izba Rolnicza, Jan Heichel, trzoda chlewna, ASF, Leszek Sargalski
Marcin Kazimierczuk: 12 tysięcy rolników z Warmii i Mazur otrzymało wypłaty pomocy suszowej

Rolnikom z Warmii i Mazur wypłacono około 120 milionów złotych odszkodowań za suszę - poinformował w Porannych pytaniach  dr Marcin Kazimierczuk, wicedyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV