Prezes PKN Orlen dla Radia Olsztyn: Pomoc wszystkich spółek z grupy to około 100 milionów złotych
W walkę z koronawirusem włączają się niemal wszystkie grupy społeczne i zawodowe – od pojedynczych osób i niewielkich organizacji, po duże przedsiębiorstwa. Wbrew obiegowej opinii nie tylko małe firmy chętnie przekazują pieniądze i sprzęt. Robią to także tzw. rynkowi giganci. Przykładem jest koncern PKN Orlen.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił w Bliższych spotkaniach o działaniach, które mają pomóc w zwalczaniu skutków wirusa Sars-CoV-2. W rozmowie z Maciejem Świniarskim opowiedział m.in. o przemodelowaniu linii do produkcji płynów do spryskiwaczy na linię do produkcji płynów przeciwwirusowych, przekazywaniu sprzętu szpitalom i wsparciu sportowców.
Daniel Obajtek podkreślił, że dla spółki ważna jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Dlatego błyskawicznie rozpoczęto produkcję środków dezynfekcyjnych.
Zaczęło się od uruchomienia linii do produkcji płynów przeciwwirusowych. W ciągu 10 dni rozpoczęliśmy produkcję. To nie tylko produkcja, ale też ściągnięcie komponentów – to było bardzo ciężkie. Po 10 dniach staliśmy się największym w Polsce producentem tych płynów. W marcu wyprodukowaliśmy 2 miliony 600 litrów, w kwietniu 5 milionów litrów. Wiem, że zawsze będzie go brakowało, bo potrzeby są ogromne, ale wyprodukować 5 milionów w ciągu jednego miesiąca, to jest rekord, przy niewielkiej cenie. To jest najtańszy płyn, który jest na rynku.
PKN Orlen zdecydował też o obniżeniu cen paliwa – dodał prezes spółki.
Paliwo jest obecne wszędzie, w każdej gałęzi gospodarki. Także w ten sposób chronimy swój rynek, żeby po pandemii jak najszybciej się regenerował. To nie są tylko płyny, to nie tylko paliwo. Pomoc wszystkich spółek z grupy – łącznie z fundacją – to około 100 milionów złotych, które przekazujemy na zakup masek, kombinezonów, respiratorów, gogli, kurtyn i innych rzeczy. Cały czas to przekazujemy – oczywiście partiami. Nasza pomoc to także dożywianie kierowców na granicach, kiedy był problem i stali w dużych korkach. Wydaliśmy wtedy 25 ton żywności. Oferujemy też ciepłe napoje dla służby zdrowia i służb mundurowych na naszych stacjach. Ruszyliśmy też z akcją pomocy najbardziej potrzebującym Domom Pomocy Społecznej. Przeznaczyliśmy na nią 4 miliony złotych. Pomoc trafiła w formie rzeczowej.
Do szpitala w Grudziądzu trafiły natomiast 4 karetki zakupione przez koncern.
Bardzo mocno wspieramy służby medyczne… Również – jeśli zwracają się do nas szpitale – dofinansowujemy zakup w tym zakresie. I to mieści się też w tej puli 100 milionów złotych. To są różne sprzęty medyczne, które kupujemy – wszystkich nie jestem w stanie wymienić. Ogólnie staramy się pomóc. Orlen jest rodzimą, polską firmą, mocno zależną od polskiej gospodarki, ale także polska gospodarka jest zależna od Orlenu. Dla nas jest ważne, by ta gospodarka po pandemii zaczęła się regenerować. Dlatego też uruchamiamy stymulacyjne działania – jak na przykład obniżenie cen paliwa.
Orlen nie pozostawia także bez pomocy sportowców i klubów, których jest sponsorem.
Orlen to nie tylko sporty motoryzacyjne, ale to także lekkoatletyka, siatkówka, koszykówka, żużel, częściowo kolarstwo. To wiele dyscyplin, które Orlen finansuje. Podeszliśmy z wielką odpowiedzialnością. Przecież dziś nie odbywają się igrzyska, zawody. Przemodelowaliśmy umowy i ekwiwalent od sportowców i od klubów sportowych odbierzemy w innym terminie albo też generalnie będzie to ekwiwalent zastępczy. Nie opuściliśmy sportowców i klubów sportowych w tym ciężkim okresie. Przecież nawet jeśli się nie odbywają igrzyska, oni muszą trenować i być w formie. Proszę zwrócić uwagę, że gdziekolwiek pojawia się sport, rozgrywki, zawodnicy, to bardzo często obok narodowych barw pojawia się logo naszej firmy.
– zakończył Daniel Obajtek.
Posłuchaj rozmowy Macieja Świniarskiego z Danielem Obajtkiem
Autor: M. Świniarski
Redakcja: K. Ośko