Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Premier wskaże następcę wójta Kurzętnika. Dotychczasowy ma prokuratorskie zarzuty
Wojewoda warmińsko-mazurski zwrócił się do premiera z wnioskiem o wyznaczenie osoby, która będzie pełniła funkcję wójta Kurzętnika w powiecie nowomiejskim. Dotychczasowy wójt ma prawomocny prokuratorski zakaz kierowania gminą, podobnie jak jego zastępca i przewodniczący rady gminy.
„Prawo nie wskazuje, w jakim terminie premier ma rozpoznać nasz wniosek” – poinformował rzecznik prasowy wojewody Krzysztof Guzek.
Wysłanie wniosku do premiera poprzedziła informacja z gminy Kurzętnik o wakacie na stanowisku wójta i zastępcy oraz dokument z prokuratury o prawomocnym zawieszeniu władz gminy w obowiązkach.
Pod koniec lutego Prokuratura Okręgowa w Elblągu przedstawiła zarzuty wójtowi Kurzętnika, jego zastępcy i przewodniczącemu rady gminy. Dotyczyły one przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Wiązały się z tym, że kierownictwo gminy zlecało gminnej spółce nieodpłatne wykonywanie prac budowlanych i porządkowych na ich prywatnych działkach. W związku z tymi zarzutami prokurator uznał, że wszystkich podejrzanych należy zawiesić w obowiązkach.
Wcześniej, ujawniając kulisy sprawy, rzecznik prowadzącej śledztwo w tej sprawie Prokuratury Okręgowej w Elblągu Sławomir Karmowski informował, że cała trójka działała „wspólnie i w porozumieniu”, wszystkim grozi od roku do 10 lat więzienia. Nikt nie przyznał się do winy i odmówili składania wyjaśnień.
Wójtowi przedstawiono cztery zarzuty dotyczące tego, że osobiście lub za pośrednictwem pracowników gminy kierował do pracy na swojej posesji, posesji osoby najbliższej i dwóch posesjach należących do spółki, w której wójt miał udziały, ludzi i sprzęt należący do Zakładu Gospodarki Komunalnej
– poinformował prokurator Karmowski i dodał, że pracownicy ZGK nieodpłatnie mieli prowadzić prace związane z budową domu i porządkowaniem posesji po pracach budowlanych. Wykorzystywano do tego m.in. koparki i samochody. Wartość prac, które wykonali pracownicy samorządowej spółki na działkach wójta przekracza 12 tysięcy złotych. Ostatnie prace na rzecz urzędników pracownicy spółki komunalnej mieli wykonywać w czerwcu 2021.
Zastępcy wójta przedstawiono trzy zarzuty. Dotyczą tych samych działek, co w zarzutach wójta – poza jedną posesją.
Przewodniczącemu rady gminy Zbigniewowi L. przedstawiono dwa zarzuty związane z tymi samymi parcelami, co w przypadku wójta i zastępcy, a także nieprawidłowości w zamieszczonym oświadczeniu majątkowym.
Wójt Wojciech D. jest znanym działaczem PSL w regionie. Po przedstawieniu zarzutów wójt Wojciech D. na stronie urzędu gminy zamieścił film, w którym wystąpił bez zasłaniania twarzy. Mówił w nim, że „większość szkody została już odpracowana przez moich pracowników i naprawiona”.
Niestety, mimo to prokurator zawiesił mnie w wykonywaniu czynności wójta gminy, pozbawiając mnie środków do życia. Do tego zapłaciłem na poczet przyszłych kar 10 tysięcy złotych poręczenia
– mówił na filmie wójt.
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy