Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier i wicepremier w Orzyszu: „silna Polska silną armią i silnymi sojuszami”

Fot. MON

Na  poligonie w Orzyszu premier Mateusz Morawiecki i wicepremier – minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się wieczorem z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP NATO.

Premier i wicepremier obserwowali ćwiczenie bojowych plutonów rozpoznawczych. Pokazowe ćwiczenia – jak podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak – mają odstraszyć agresora.

Na co dzień takie ćwiczenia mają miejsce tu w województwie warmińsko-mazurskim, ale także w innych częściach kraju, ze szczególnym uwzględnieniem wschodu Polski, a więc wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

00:00 / 00:00

Fot. Kancelaria Premiera

Armia nie może być reliktem przeszłości, jak było to w przypadku naszych poprzedników, armia musi być gwarantem przyszłości i armia jest gwarantem polskiej przyszłości, polskiego bezpieczeństwa (…) Jak mówił jeden z wielkich dowódców – jeśli nie łożymy na własną armię, to będziemy łożyć pieniądze na cudze armie, na obce armie. To wielka mądrość, z której my powinniśmy wyciągnąć lekcję

– mówił na poligonie w Orzyszu Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że rząd inwestuje  w armię od sześciu lat.

Umacniamy armię, jako podstawę naszego bezpieczeństwa. Nie ma silnej armii bez silnej, stabilnej gospodarki. To właśnie naprawa finansów publicznych stworzyła możliwość zdecydowanej poprawy polskiej armii, lepszego uzbrojenia, naszego własnego, zwielokrotnionej produkcji, a także nabywanej z zagranicy.

Premier Mateusz Morawiecki mówił też o rozwoju naszych zdolności do produkcji broni.

Ta broń jest testowana dzisiaj na wojnie na Ukrainie. To kraby, pioruny i groty. To nasza broń różnego rodzaju, która jest ćwiczona w bezpośrednim starciu bojowym.

00:00 / 00:00

Fot. Kancelaria Premiera

Szef MON mówił o silnej pozycji polskiej armii na arenie międzynarodowej. Mariusz Błaszczak podkreślał, że powstają nowe jednostki wojskowe, a z każdym nowym żołnierzem Polska jest bezpieczniejsza.

Zapadła przełomowa decyzja dotycząca przyjęcia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii. To ważne także dla bezpieczeństwa Polski (…) Jeśli sami będziemy w stanie obronić nasze terytorium, to wtedy otrzymamy wsparcie ze strony naszych sojuszników. Tak działa ten system. Wtedy również pozycja Polski na arenie międzynarodowej będzie silniejsza. I ona jest – z roku na rok – silniejsza.

Fot. K. Piasecka

Posłuchaj obu przemówień

Fot. Kancelaria Premiera

W Bemowie Piskim, gdzie mieści się komenda poligonu, stacjonuje wielonarodowa batalionowa grupa bojowa eFP z USA oraz sojusznicy z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji.

Fot. MON

Na co dzień grupa bojowa współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Jej działania koordynuje Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu. Polska w inicjatywie eFP jest równocześnie jednym z państw gospodarzy i państwem delegującym swoje siły do jednej z grup.

Fot. K. Piasecka

Fot. MON

Na terytorium Polski znajdują się elementy struktury NATO – w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie. Na terytorium Polski stacjonuje również ponad 10 tysięcy żołnierzy USA.

Fot. MON

Fot. K. Piasecka

Fot. MON

Fot. MON

Fot. K. Piasecka

Autor: IAR/K. Kaszubski/PAP
Redakcja: M. Rutynowski/B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, żołnierze, Orzysz, poligon, premier, nato, Mateusz Morawiecki, uwaga, minister obrony narodowej
Pierwsi żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyli przysięgę

Prawie 700 żołnierzy składa dzisiaj pierwszą przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To ochotnicy, którzy ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe w dwunastu jednostkach wojskowych na terenie całego kraju....

Zamknij
RadioOlsztynTV