Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Pisz
Premier i wicepremier w Orzyszu: „silna Polska silną armią i silnymi sojuszami”
Na poligonie w Orzyszu premier Mateusz Morawiecki i wicepremier – minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się wieczorem z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP NATO.
Premier i wicepremier obserwowali ćwiczenie bojowych plutonów rozpoznawczych. Pokazowe ćwiczenia – jak podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak – mają odstraszyć agresora.
Na co dzień takie ćwiczenia mają miejsce tu w województwie warmińsko-mazurskim, ale także w innych częściach kraju, ze szczególnym uwzględnieniem wschodu Polski, a więc wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Armia nie może być reliktem przeszłości, jak było to w przypadku naszych poprzedników, armia musi być gwarantem przyszłości i armia jest gwarantem polskiej przyszłości, polskiego bezpieczeństwa (…) Jak mówił jeden z wielkich dowódców – jeśli nie łożymy na własną armię, to będziemy łożyć pieniądze na cudze armie, na obce armie. To wielka mądrość, z której my powinniśmy wyciągnąć lekcję
– mówił na poligonie w Orzyszu Mateusz Morawiecki.
📸 Spotkanie premiera @MorawieckiM i wicepremiera, ministra @MON_GOV_PL @mblaszczak z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP #NATO na poligonie w #Orzysz.
➡️ eFP NATO to międzynarodowa inicjatywa wojskowa o charakterze obronnym. pic.twitter.com/PtoxN3Xqme
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 3, 2022
Premier dodał, że rząd inwestuje w armię od sześciu lat.
Umacniamy armię, jako podstawę naszego bezpieczeństwa. Nie ma silnej armii bez silnej, stabilnej gospodarki. To właśnie naprawa finansów publicznych stworzyła możliwość zdecydowanej poprawy polskiej armii, lepszego uzbrojenia, naszego własnego, zwielokrotnionej produkcji, a także nabywanej z zagranicy.
Premier Mateusz Morawiecki mówił też o rozwoju naszych zdolności do produkcji broni.
Ta broń jest testowana dzisiaj na wojnie na Ukrainie. To kraby, pioruny i groty. To nasza broń różnego rodzaju, która jest ćwiczona w bezpośrednim starciu bojowym.
Szef MON mówił o silnej pozycji polskiej armii na arenie międzynarodowej. Mariusz Błaszczak podkreślał, że powstają nowe jednostki wojskowe, a z każdym nowym żołnierzem Polska jest bezpieczniejsza.
Zapadła przełomowa decyzja dotycząca przyjęcia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii. To ważne także dla bezpieczeństwa Polski (…) Jeśli sami będziemy w stanie obronić nasze terytorium, to wtedy otrzymamy wsparcie ze strony naszych sojuszników. Tak działa ten system. Wtedy również pozycja Polski na arenie międzynarodowej będzie silniejsza. I ona jest – z roku na rok – silniejsza.
Posłuchaj obu przemówień
Wicepremier @mblaszczak: przed chwilą obserwowaliśmy ćwiczenia naszych żołnierzy, które dotyczyły współpracy, dotyczyły rozwijania interoperacyjności. pic.twitter.com/vCmlM69VlU
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) July 3, 2022
W Bemowie Piskim, gdzie mieści się komenda poligonu, stacjonuje wielonarodowa batalionowa grupa bojowa eFP z USA oraz sojusznicy z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji.
Na co dzień grupa bojowa współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Jej działania koordynuje Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu. Polska w inicjatywie eFP jest równocześnie jednym z państw gospodarzy i państwem delegującym swoje siły do jednej z grup.
Na terenie poligonu w Orzyszu rozpoczęło się spotkanie premiera M. Morawieckiego i wicepremiera-ministra obrony narodowej @mblaszczak z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP NATO 🇺🇸🇷🇴🇭🇷🇬🇧 pic.twitter.com/JgG6ltrL0v
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) July 3, 2022
Na terytorium Polski znajdują się elementy struktury NATO – w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie. Na terytorium Polski stacjonuje również ponad 10 tysięcy żołnierzy USA.
Min. @mblaszczak: konsekwentnie wzmacniamy zdolności obronne i rozwijamy #WojskoPolskie. Dziś 🇵🇱 nalezy do liderów w #NATO jeśli chodzi o budżet. Kupiliśmy system #PATRIOT, drony #Bayraktar, rozwijamy artylerię, kupiliśmy czołgi #ABRAMS. Ale też kupujemy produkty 🇵🇱 #KRAB#RAKpic.twitter.com/yhPKeRbNUN
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) July 3, 2022
🇵🇱 Dbamy o bezpieczeństwo Polski ⤵️
✅ ustawa o #ObronaOjczyzny – zwiększenie liczebności armii do 300 tys. osób
✅ rozwój przemysłu zbrojeniowego
✅ 3% PKB od 2023 r. będzie przeznaczone na zwiększenie liczebności armii i modernizację uzbrojenia#DobryRządNaTrudneCzasypic.twitter.com/NMBC0zgYcM— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 3, 2022
Autor: IAR/K. Kaszubski/PAP
Redakcja: M. Rutynowski/B. Świerkowska-Chromy