Pierwsi żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyli przysięgę
Prawie 700 żołnierzy składa dzisiaj pierwszą przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To ochotnicy, którzy ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe w dwunastu jednostkach wojskowych na terenie całego kraju.
Teraz mogą przejść do szkolenia specjalistycznego, które trwa 11 miesięcy i będzie połączone z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej.
Przysięgi odbywają się dzisiaj m.in. w Węgorzewie, Chełmnie i Krakowie oraz Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
W skali całej Polski 70 procent żołnierzy, którzy składają przysięgę, zostanie w Wojsku Polskim. To jest bardzo ważny i mocny sygnał, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Te 30 procent żołnierzy, którzy zdecydowali jednak, że nie będą swojej przyszłości wiązali z Wojskiem Polskim też jest ważne dla obronności kraju. To są ludzie przeszkoleni wojskowo.
Mariusz Błaszczak mówił, że to historyczny moment, a wprowadzenie ochotniczej służby zasadniczej to odpowiedź na międzynarodową sytuację bezpieczeństwa.
Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Wygląda ona tak, jak to możemy zobaczyć na zdjęciach z czasów II wojny światowej. Dochodzi do zbrodni wojennych – ludność cywilna jest mordowana przez Rosję. Stąd zadaniem władz naszego kraju jest wzmocnienie polskich sił zbrojnych tak, żeby Polska poprzez silne wojsko skutecznie odstraszyła agresora.
Do końca roku będzie jeszcze 6 terminów szkoleń. Następne rozpocznie się jutro (4 lipca).
MON i Wojsko Polskie jest gotowe przeszkolić w tym roku 15 tysięcy ochotników zasadniczej służby wojskowej, którą wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny.
Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: M. Rutynowski