Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsi żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyli przysięgę

Fot. PAP/L. Szymański

Prawie 700 żołnierzy składa dzisiaj pierwszą przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To ochotnicy, którzy ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe w dwunastu jednostkach wojskowych na terenie całego kraju.

Teraz mogą przejść do szkolenia specjalistycznego, które trwa 11 miesięcy i będzie połączone z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej.

Przysięgi odbywają się dzisiaj m.in. w Węgorzewie, Chełmnie i Krakowie oraz Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W skali całej Polski 70 procent żołnierzy, którzy składają przysięgę, zostanie w Wojsku Polskim. To jest bardzo ważny i mocny sygnał, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Te 30 procent żołnierzy, którzy zdecydowali jednak, że nie będą swojej przyszłości wiązali z Wojskiem Polskim też jest ważne dla obronności kraju. To są ludzie przeszkoleni wojskowo.

00:00 / 00:00

Mariusz Błaszczak mówił, że to historyczny moment, a wprowadzenie ochotniczej służby zasadniczej to odpowiedź na międzynarodową sytuację bezpieczeństwa.

Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Wygląda ona tak, jak to możemy zobaczyć na zdjęciach z czasów II wojny światowej. Dochodzi do zbrodni wojennych – ludność cywilna jest mordowana przez Rosję. Stąd zadaniem władz naszego kraju jest wzmocnienie polskich sił zbrojnych tak, żeby Polska poprzez silne wojsko skutecznie odstraszyła agresora.

00:00 / 00:00

Do końca roku będzie jeszcze 6 terminów szkoleń. Następne rozpocznie się jutro (4 lipca).

MON i Wojsko Polskie jest gotowe przeszkolić w tym roku 15 tysięcy ochotników zasadniczej służby wojskowej, którą wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny.

Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze, Mariusz Błąszczak, Wojsko Polskie, przysięga wojskowa
Gen. Bogdan Rycerski szefem Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny–Wschód

Szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak wyznaczył gen. brygady Bogdana Rycerskiego na szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, a pułkownika Michała Strzeleckiego na dowódcę 6. Brygady Powietrznodesantowej -...

Zamknij
RadioOlsztynTV