Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prace archeologiczne w miejscu dawnego ratusza. Odnaleziono pierwsze przedmioty

Fot. Fb Ratusz w Braniewie

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscu dawnego braniewskiego ratusza archeolodzy znaleźli pierwsze artefakty: zniszczony sejf, tabliczkę dawnej kasy Miejskiego Ogniowego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, kapsel, fragment kafla. Prace w Braniewie rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają co najmniej do przyszłego roku.

Kanał w mediach społecznościowych poświęcony pracom archeologicznym w miejscu dawnego braniewskiego ratusza poinformował we wtorek, że przez pierwsze dwa dni prac odkopano jedno z pomieszczeń piwnicznych pod dawną Kasą Miejską od strony południowej ratusza. W tym być może pochodzącą ze średniowiecza ścianę południową pierwotnego ratusza (do 1741 r.).

Odkopana piwnica została wykonana pod dawnym podcieniem w połowie XIX w. i mieściła sejf

– podano i dodano, że archeolodzy odnaleźli zniszczony sejf (być może z utworzonej w 1920 r. Kasy Miejskiej), ale też tabliczkę dawnej kasy Miejskiego Ogniowego Towarzystwa Ubezpieczeniowego (Stadt-feuersozietätskasse), fragment kafla z fabryki Waltera Wedela, kapsel z browaru BAB, fragmenty ksiąg metrykalnych z urzędu stanu cywilnego oraz prawdopodobnie kulę armatnią.

Być może to kula z armat eksponowanych w XIX w. przed ratuszem, a pochodzących z wojny 1870-71

– poinformowano.

Fot. Fb Ratusz w Braniewie

Fot. Fb Ratusz w Braniewie

Teren, który od poniedziałku jest poddany badaniom archeologów, ma wymiary 24 na 52 metry – do końca lat 50. XX w. stał w tym miejscu gotycki, wielokrotnie przebudowywany okazały ratusz miejski. W czasie II wojny światowej został on ziszczony w 85 procentach, ale mimo to miał być odbudowany. Ponieważ do odbudowy nie doszło, ruiny rozebrano, a pozostałości budowli zasypano.

Samorząd Braniewa chce odbudowy dawnego ratusza. To, czy, kiedy i w jakiej formie będzie to możliwe, zależy m.in. od wyniku prowadzonych badań archeologicznych.

Pierwsza wzmianka o ratuszu w Braniewie pojawia się w kronikach w 1364 roku. Wiadomo, że przez lata w braniewskim ratuszu był też sąd, a w jego piwnicach cele. W XVI w. odnotowywano, że wspaniałością i okazałością braniewski ratusz nie ustępuje ratuszom w Elblągu, czy Gdańsku.

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ratusz, Braniewo, prace archeologiczne
Prace archeologiczne w Braniewie. Czy uda się znaleźć gotyckie piwnice?

W poniedziałek w Braniewie rozpoczną się badania archeologiczne w miejscu, w którym stał gotycki ratusz. Był to jeden z najokazalszych tego typu budynków na Warmii. Samorząd...

Zamknij
RadioOlsztynTV