Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy nowe dane dotyczące bezrobocia. Jak wygląda sytuacja w regionie?

Mimo niewielkiego wzrostu bezrobocia na koniec roku, sytuacja na rynku pracy w województwie warmińsko-mazurskim nie jest zła.

Na koniec zeszłego roku stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach, znowu była dwucyfrowa. Wzrosła do 10,1 procent. Zarejestrowanych było 51,5 tysiąca bezrobotnych. To jest o 5700 osób więcej niż na koniec 2019 roku, ale o około 1,5 tysiąca mniej niż w 2018.

Jak powiedział Zdzisław Szczepkowski dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, miniony rok zapowiadał się dobrze na wojewódzkim rynku pracy, ale pandemia powstrzymała spadek bezrobocia.

Ponadto dane mówiące o lekkim wzroście osób bez pracy, są także wynikiem wstrzymania prac sezonowych, co jest z reguły cyklicznym zjawiskiem na koniec każdego roku.

Dyrektor Zdzisław Szczepkowski ocenia, że mimo niewielkiego wzrostu bezrobocia na koniec roku oraz pandemii i wszelkich obostrzeń, które ograniczają działanie wielu przedsiębiorstw, sytuacja na rynku pracy w województwie warmińsko-mazurskim nie jest zła. Firmy w regionie zapowiedziały grupowe zwolnienia 1900 osób, z czego nieco ponad 600 pracowników już zostało zwolnionych. Te dane są na poziomie 2019 roku – podkreślił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

Firmy w regionie zwolniły nieco ponad 600 pracowników, zapowiedziały zwolnienia 1900 osób, a z tej grupy zwolniono 1900 osób.

Dyrektor Szczepkowski dodał, że utrzymanie w ryzach bezrobocia byłoby niemożliwe bez tarcz antykryzysowych. Powiatowe urzędy pracy na Warmii i Mazurach rozpatrzyły dotychczas pozytywnie 77 tysięcy wniosków i przyznały małym firmom pomoc w łącznej wysokości 507 mln zł. W ten sposób dofinansowano 109 tysięcy miejsc pracy.

Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie udzielił większym firmom wsparcia na kwotę 238,5 miliona złotych, dofinansowując 76,5 tysiąca miejsc pracy.

 

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w region, praca, bezrobocie
Ponad 450 osób straci pracę po likwidacji ełckiego Zakładu Elektrotechniki Motoryzacyjnej. Samorząd szuka im zatrudnienia

Samorząd miejski i Powiatowy Urząd Pracy w Ełku chcą pomóc pracownikom Zakładu Elektrotechniki Motoryzacyjnej. Na początku roku zarząd firmy podjął decyzję o jej likwidacji. Pracę straci...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV