Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Eksperci dyskutowali o kierunkach rozwoju rolnictwa w regionie
W jakim kierunku powinno rozwijać się rolnictwo na Warmii i Mazurach? Jakie są mocne i słabe strony obszarów wiejskich w regionie? To kwestie analizowane podczas tworzenia Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictw i rybactwa 2030.
Zakończyła się regionalna konferencja poświęcona tej analizie. Przygotowywał ją m.in. dr hab. Zbigniew Brodziński, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jak podkreślał, strategię przygotowuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a poszczególne regiony tworzą szczegółowe diagnozy. Procesy zachodzące w rolnictwie są obserwowane od 2005 roku i porównywane z innymi województwami.
Ważnym elementem jest teraz wpływ wojny w Ukrainie na sytuację lokalnego rolnictwa. Mówił o tym wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski, podkreślając, że dla rolników najważniejsza jest stabilizacja, bo dzięki niej można planować rozwój. Tymczasem sytuacja za wschodnią granicą, jak i wcześniejsza pandemia sprawiły, że tej stabilizacji teraz brakuje.
– W ostatnich latach mamy do czynienia z intensywnymi zmianami – dotyczą m.in. przemysłu mleczarskiego – podkreślił prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego prof. Andrzej Babuchowski.
Warunki przyrodnicze, dostęp do 3 tysięcy jezior i zróżnicowane gleby – to mocne strony naszego regionu. Wyzwaniem są jednak mała gęstość zaludnienia czy niski poziom rozwoju przedsiębiorczości. To wszystko ma wpływ na rozwój gospodarstw i terenów wiejskich w województwie. Tworzona strategia ma służyć m.in. tworzeniu polityki rolnej Unii Europejskiej. Konsultacje publiczne odbyły się w urzędzie wojewódzkim.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko