„Potop” i „Wesele” na maturze z języka polskiego
„Potop” i „Wesele”, to tegoroczne tematy wypracowań maturalnych z języka polskiego.
Egzamin dojrzałości z języka ojczystego na poziomie podstawowym rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00 rano. Na jego napisanie abiturienci mieli 2 godziny i 50 minut. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa.
Temat związany z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego najchętniej wybierali maturzyści z Warmii i Mazur. Jak przyznają stres był ogromny, ale już po otwarciu arkusza najgorsze minęło.
Czy egzamin w tym roku był trudny? – zdania były podzielone:
Z pytań maturalnych zadowoleni są także nauczyciele. Anna Koszczka, polonistka z XI LO w Olsztynie przyznaje, że egzamin nie należał do najtrudniejszych:
Do tegorocznego egzaminu dojrzałości podchodzi 334 tysiące abiturientów, z czego na Warmii i Mazurach ok. 16-tu tysięcy. Jutro egzamin na poziomie podstawowym – z matematyki. Część pisemna egzaminu potrwa do 23 maja.
Posłuchaj relacji z matur Doroty Grzymskiej:
Podobnie jak w latach ubiegłych, geografia i biologia są najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze – wybrał je mniej więcej co piąty abiturient. Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż 10 procent abiturientów. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski – zdawać go będzie blisko 90 procent maturzystów.
Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki – zdawać go będzie ponad 37 tysięcy maturzystów. Rosyjski chce zdawać około 10 tysięcy maturzystów. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać mniej niż jeden procent abiturientów. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, matematykę, język obcy i wybrany przedmiot lub kilka przedmiotów – maksymalnie sześć. (iar/bsc/D.Grzym/Mira Stankiewicz/as)