Aktualności, Aplikacja mobilna
Posłowie złożyli ślubowanie. Hołownia marszałkiem Sejmu X kadencji
Od hymnu państwowego rozpoczęło się o godz. 12 inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki (PSL). Swoje wystąpienie w Sejmie mieli już prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Pierwszym punktem posiedzenia było orędzie, które wygłosił prezydent Andrzej Duda.
Demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna. Jest bez wątpienia najsilniejsza w całej naszej historii. Oczywiście my Polacy w wielu sprawach istotnie się różnimy w poglądach i będziemy się różnić. Prowadzimy często gorące spory i zapewne będziemy je prowadzić, bo taka jest natura demokracji
– powiedział prezydent Duda w orędziu.
Prezydent zaznaczył, że najważniejsze jest to, że Polacy rozstrzygają spory przy urnie wyborczej, co jest istotą demokracji i wielkim sukcesem ostatnich lat. Dodał, że Polacy ponownie uwierzyli, że ich głos ma znaczenie i jako obywatele mogą decydować o najważniejszych dla Polski sprawach i decydować o kierunkach rozwoju naszej ojczyzny.
Świadczy o tym właśnie rosnąca z roku na rok, z wyborów na wybory frekwencja
– podkreślił.
Już cztery lata temu w wyborach parlamentarnych była wysoka. W wyborach prezydenckich w 2020 roku jeszcze wyższa, a teraz osiągnęła absolutnie rekordowy poziom
– zaznaczył prezydent.
Następnie marszałek senior przeprowadził ślubowanie posłów. Ich nazwiska były wyczytywane przez posłów sekretarzy. Po odczytaniu roty ślubowania każdy z kolejno wywołanych posłów wstawał i wypowiadał słowo „ślubuję”. Poseł mógł dodać zdanie: „Tak mi dopomóż Bóg”. Po ślubowaniu głos zabierał premier Mateusz Morawiecki.
Myślę, że patrząc na nowożytną historię Polski, możemy powiedzieć, że to jest historia wielkiego narodu, ale słabego państwa, przez ostatnie setki lat – to mam przede wszystkim na myśli i to, że dołożyliśmy jako PiS cegiełkę do tego, żeby poprawić struktury państwa, zwłaszcza niewydolne struktury finansów publicznych
– podkreślił.
Sejm wybrał Szymona Hołownię na marszałka. Jego kandydaturę zgłosiły wspólnie Polska 2050, KO, PSL i Lewica. Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na marszałka była posłanka Elżbieta Witek.
Wybór marszałka to pierwsza decyzja posłów X kadencji. Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Głosowało 459 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 posłów.
Za kandydaturą Hołowni głosowało 265 posłów, a za kandydaturą Witek – 193 parlamentarzystów.
Wieczorem Sejm wybrał wicemarszałków. Zostali nimi: Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi – Polskiego Stronnictwa Ludowego, Włodzimierz Czarzasty z Lewicy oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji. PiS zgłosiło kandydaturę dotychczasowej marszałek Sejmu – Elżbiety Witek, która nie uzyskała wymaganej większości głosów.
Sejm X kadencji został wybrany w wyborach 15 października. Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziło pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska PO, .N, IPL, Zieloni, Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowa Lewica oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość.
117 spośród 460 posłów debiutuje w ławach sejmowych, 27 wróciło do nich po przerwie. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądzie 135 posłanek i 325 posłów.
Redakcja: M. Rutynowski za PAP