Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Posłanka Urszula Pasławska: Gdybyśmy nie weszli do Unii Europejskiej, zostałaby nam wschodnia Europa i wschodnie standardy
Sondaże blamaże, dla PSL-u są ciekawym zjawiskiem, ale najlepszym sondażem będą wybory – tak w Porannych pytaniach posłanka Urszula Pasławska skomentowała drugie miejsce Koalicji Europejskiej w przedwyborczych rankingach. Liderem jest Prawo i Sprawiedliwość.
Zdaniem kandydatki ludowców do Parlamentu Europejskiego – na Warmii, Mazurach i Podlasiu największą rolę do odegrania ma frekwencja. Do tej pory była ona dość niska. 5 lat temu w regionie do wyborów poszło 17,5 procent mieszkańców.
Urszula Pasławska podkreślała, że dziś, w obchodzonym od 15 lat, Dniu Flagi powinniśmy pokazywać to co nas łączy, a nie to co nas dzieli.
Wieszanie flagi to cała ceremonia. Będziemy to robić razem z dziećmi. Uważam, że jest to rodzinny, sąsiedzki i przyjacielski dzień (…) Barwy narodowe to symbol, który powinien i łączy.
Obok flagi narodowej w wielu miejscach powiewa flaga Unii Europejskiej. Zdaniem gościa Porannych pytań decyzja o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej nie była wyłącznie decyzją ekonomiczną. Urszula Pasławska jest przekonana, że gdybyśmy dziś podejmowali wybór, to poparcie Polaków za wstąpieniem do Unii Europejskiej byłoby jeszcze większe.
Była to decyzja strategiczna biorąca pod uwagę uwarunkowania geopolityczne. Przyłączenie się do Unii Europejskiej to przyłączenie się do krajów Europy zachodniej i do sposobu i stylu ich myślenia. Gdybyśmy tego nie zrobili zostałaby nam wschodnia Europa i wschodnie standardy. Bycie singlem w globalnym świecie wydaje się nie możliwe.
Wspólnota europejska jest pewna wartości i aby wejść do Unii trzeba było spełnić wiele warunków dotyczących spraw materialnych, ustawodawczych i trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Teraz kiedy toczą się procedury w sprawie Polski wejście do Unii byłoby zdecydowanie utrudnione. Myślę, że trójpodział władzy jest elementem funkcjonowania Europy (…) Komisja Europejska jest bardzo ważnym organem, w dużej mierze, decydującym o kształcie gospodarek i globalnych rozwiązaniach określających ustrój Unii Europejskiej.
Z przynależności do Unii Europejskiej, Polska ma więcej zysków niż strat.
Najważniejsze abyśmy mówili o wyzwaniach jakie stoją przed Polską, abyśmy wiedzieli w jaką stronę chcemy się rozwijać. To bardzo ważny moment. Samorządy aktualizuję swoje strategie (…), bo od tego zależy nowy podział środków na nową perspektywę unijną.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Urszulą Pasławską
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy