Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś obchodzimy ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi. Historia polskich barw narodowych sięga XIII wieku

Fot. Jan Nowicki

Barwy narodowe Polacy przejęli od dynastii Piastów. Według kronik, pierwszy raz biały orzeł na czerwonym tle pojawił się na koronacji Przemysła II w czerwcu 1295 roku.

Wiadomo jednak, że Piastowie wcześniej używali orła jako symbolu, choć na sztandarach dynastii pojawiały się też lwy i smoki. Barwy biała i czerwona upowszechniły się w średniowieczu dzięki rycerstwu. Rycerz otrzymując od króla tytuł i herb często przejmował także barwy władcy. Jak mówi przewodniczący komisji heraldycznej przy MSWiA ksiądz Paweł Dudziński, wspólne barwy przydawały się między innymi na polu bitwy.

Użycie barwy białej i czerwonej ma nie tylko symboliczne, ale i praktyczne znaczenie. Wysokiej jakości czerwony barwnik wytwarzany w średniowiecznej Polsce, choć drogi, był bardzo popularny wśród mieszkańców królestwa. W czasach nowożytnych w Polsce używano wielu symboli i barw. W czasie zaborów między innymi w Małopolsce i okresowo w Wielkopolsce korzystano z narzuconej flagi czerwono-białej.

Z kolei w czasie Powstania Styczniowego popularnymi barwami były błękitno-czerwono-biała. Sytuacja była na tyle niejasna, że gdy w 1916 roku w Warszawie organizowano manifestację narodową, nie wiedziano jakich barw i symboli użyć.

Dzisiejsze barwy i symbole narodowe w Polsce określa 28 artykuł Konstytucji. Ich szczegóły opisuje natomiast kilkukrotnie nowelizowana ustawa z 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dzień Flagi, flaga
Uroczyste podniesienie flagi, kotyliony, defilada, koncerty i odznaczenia. Urząd Wojewódzki w Olsztynie zaprasza na obchody 2 i 3 maja

Do udziału w zbliżających się świętach państwowych wojewoda zaprasza nie tylko mieszkańców, ale także turystów. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia o godzinie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV