Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poranna kąpiel czy smaganie palmą. Tak świętowano Wielkanoc na Warmii

XIX-wieczny dom w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Wielkanocne postne śniadanie, zajączek przynoszący dzieciom słodycze i smaganie jałowcową palmą – to tylko niektóre zwyczaje tradycyjnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego na Warmii. Popularne były też poranne kąpiele.

Dawniej Niedzielę Wielkanocną należało przywitać uzdrawiającą kąpielą. Domownicy wstawali wcześnie rano i milcząc szli do strumyka lub pobliskiej rzeki by się umyć.

Wierzono, że woda w strumykach ma właściwości uzdrawiające. Należało rano szybko pobiec do sąsiedniej rzeki, jeziorka, zatoczki aby obmyć się nago, a wtedy pozbędziemy się wszelkich chorób. Praktykowały to szczególnie młode kobietę, które wierzyły, że pozwoli im to zachować wieczne piękno.

– mówiła Magdalena Wałkuska z Muzeum Warmii i Mazur.

00:00 / 00:00

Dawniej w Wielką Niedzielę jedzono przede wszystkim twaróg, masło ulepione w kształcie baranka, razowy chleb upieczony w prostokątnej formie oraz jajka i słone ciasteczka. Dopiero po postnym śniadaniu na świątecznym stole pojawiały się kolejne, także mięsne potrawy.

Autorka: I. Malewska
Redakcja: Ł. Sadlak

Palenie krzyża i robienie pisanek – to część wielkanocnych zwyczajów na Warmii

Więcej w Wielkanoc, kąpiel, zwyczaje
Dłuższe kursy, dodatkowe wagony i zespoły szybkiego reagowania. Świąteczna mobilizacja kolei

Państwowy przewoźnik dalekobieżny PKP Intercity zwiększył składy na najpopularniejszych trasach. 216 pociągów zostało wzmocnionych dodatkowymi ponad 380. wagonami, które jeżdżą na popularnych trasach do 19 kwietnia....

Zamknij
RadioOlsztynTV