Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad pół tysiąca cudzoziemców pracowało nielegalnie. Gdzie najwięcej?

Fot. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili w regionie od początku roku 67 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Skontrolowali w sumie 2 i pół tysiąca pracujących obcokrajowców. W wyniku tych kontroli okazało się, że 563 osobom powierzono pracę nielegalnie.

W większości chodzi o obywateli Ukrainy – to trzy czwarte wszystkich nielegalnie pracujących w województwie cudzoziemców. Prawie 20 procent to pracujący niezgodnie z przepisami Gruzini, a 5 procent to Białorusini.

Najwięcej cudzoziemców nielegalnie pracowało na budowie (27%), w firmach pośredniczących w zatrudnianiu (16%) oraz w gastronomii, produkcji po (16%) i usługach (9%). A największe uchybienia w zatrudnianiu cudzoziemców stwierdzono w powiecie gołdapskim. Agencja pracy tymczasowej z Gdańska powierzyła 145 osobom pracę niezgodnie z przepisami w zakładach produkcyjnych. Obywatele Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Mołdawii, a także Ugandy, Zimbabwe czy Etiopii pracowali na innych warunkach niż określone to było w zezwoleniu czy oświadczeniu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 30 wniosków o ukaranie pracodawców. Sądy wymierzyły im grzywny na kwotę ponad 66 tysięcy złotych.

Autor: W. Chromy za SG
Redakcja: A. Niebojewska

Zobacz też: Najlepsze oferty pracy z regionu na >>> praca.radioolsztyn.pl.

 

Więcej w cudzoziemcy, praca
Inspektorzy zachęcają młodzież do podejmowania legalnej i bezpiecznej pracy

Dorywcze zatrudnienie na wakacje interesuje wielu młodych ludzi. W Węgorzewie można było dowiedzieć się, jakie są zasady legalnego zatrudnienia osób poniżej 18. roku życia. Na Placu...

Zamknij
RadioOlsztynTV