Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 13 tysięcy ósmoklasistów przystąpiło do egzaminu z języka polskiego


Prawie 13,5 tysiąca uczniów z Warmii i Mazur przystąpiło dziś do pierwszego w życiu poważnego egzaminu. O 9 ruszyły egzaminy ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w reżimie sanitarnym. Uczniowie muszą mieć własne długopisy, do szkoły wejdą w maseczkach, które będą mogli zdjąć dopiero po rozpoczęciu egzaminu, trzeba też zachować odpowiednią odległość między dziećmi. W tych mniejszych placówkach nie było z tym praktycznie żadnego problemu.

– W Świętajnie egzamin zdaje 19 uczniów, nie mamy problemu z zachowaniem reżimu, wykorzystujemy dużą salę gimnastyczną, więc odległość 2 metrów jest zachowana – informuje Danuta Oreszuk, dyrektor szkoły podstawowej w Świętajnie. Inaczej wygląda to w większych szkołach – np. w olsztyńskiej SP 25, która jest jedną z największych podstawówek w stolicy Warmii i Mazur, a do tego ma uczniów z niepełnosprawnościami.

Do egzaminu przystępuje 84 uczniów rozmieszczonych w 9 salach, przy czym 7 sal to sale dla uczniów z dostosowaniami. Wyjątek stanowi trzeci dzień egzaminów, kiedy przeprowadzany będzie w 14 salach, żeby był dobry odsłuch materiałów na płytach z języka angielskiego czy niemieckiego

– mówi dr Jadwiga Baczewska, dyrektor SP 25.

Co istotne, egzamin jest nieco okrojony w stosunku do tego, co trzeba było zdawać w poprzednich latach. Powodem jest pandemia i obowiązująca przez większą część roku szkolnego nauka zdalna.

W samym teście uczniowie mają mniejszą liczbę pytań, z zachowaniem tego samego czasu, jak ich rówieśnicy w latach poprzednich. Ponadto pytania i zadania nie będą odnosiły się do całej podstawy programowej. Będą odnosiły się tylko do wymagań egzaminacyjnych opublikowanych przez ministra edukacji narodowej. Pewne wiadomości, pewne umiejętności zostały pominięte i w wymaganiach egzaminacyjnych one nie znajdują się

– przypomina Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Każdy uczeń ósmej klasy, które ma oceny pozytywne ze wszystkich przedmiotów oraz przystąpi do egzaminu, niezależnie od jego wyniku otrzyma świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Ale – jak przypomina wicekurator Wojciech Cybulski – wynik tego egzaminu ma pewne znaczenie.

W naszym systemie edukacji obowiązuje system egzaminów zewnętrznych, nie ma natomiast egzaminów wstępnych. Dlatego dobry wynik egzaminu ósmoklasisty jest taką furtką, żeby dostać się do np. wymarzonego liceum

– mówi Wojciech Cybulski.

Uczniowie będą zdawać egzamin przez trzy dni. Dziś język polski, jutro – matematykę, a w czwartek – język obcy nowożytny.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polski, test, szkoła podstawowa, egzamin ósmoklasisty
Przy szkole podstawowej w Ełku powstał parking kiss&ride

Przy Szkole Podstawowej nr 3 w Ełku powstał pierwszy w mieście specjalny parking dla rodziców odwożących dzieci na lekcje. Strefa kiss&ride pozwala na zatrzymania się przy...

Zamknij
RadioOlsztynTV