Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pomagają osobom w najtrudniejszych życiowych sytuacjach. 45 lat temu powstał Olsztyński Telefon Zaufania

Olsztyński Telefon Zaufania „Anonimowy przyjaciel” pomaga już od 45 lat. Fot.pixabay

Olsztyński Telefon Zaufania kończy w tym roku 45 lat. Liczba telefonów nie spada – za to coraz częściej dzwonią osoby starsze.

Olsztyński Telefon Zaufania powstał 45 lat temu jako odpowiedź na potrzeby osób będących w kryzysie psychicznym, często zmagających się z myślami samobójczymi.

Tutaj jest ten kontakt natychmiast. Co ważne, pomagamy przez całą dobę, czyli w momencie, gdy ten stres jest najsilniejszy i podanie przyjaznej dłoni jest tak ważne, to my z tą osobą jesteśmy

– podkreśla Andrzej Dramiński z Olsztyńskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej.

Na początku swojej działalności wolontariusze Olsztyńskiego Telefonu Zaufania odbierali kilkaset połączeń rocznie. Teraz – to około 8 tysięcy telefonów każdego roku.

Najwięcej telefonów jest w nocy, a szczególnie nad ranem. Wtedy najczęściej dzwonią osoby z myślami samobójczymi

– mówi jedna z wolontariuszek Telefonu. Dzwonią nie tylko osoby z Olsztyna, ale też z innych miejscowości czy zza granicy.

Przez wiele lat najczęstszymi problemami był alkoholizm i bezrobocie, od kilku lat pojawia się też przemoc domowa. Ale jak zauważają przedstawiciele Olsztyńskiego Telefonu Zaufania, coraz częściej dzwonią osoby starsze. W tej chwili stanowią około 60 procent dzwoniących, podczas gdy na początku działalności telefony od seniorów stanowiły około 20 procent.

Główny problem w ich przypadku to samotność. Często wynika ona z nagłego odejścia osoby bardzo bliskiej, czy z oddalenia dzieci, które np. wyjechały za pracą za granicę

– mówi Andrzej Kurowski, przewodniczący Olsztyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Telefonicznej.

Przedstawiciele Telefonu przede wszystkim rozmawiają, starając się uspokoić osobę dzwoniącą i wyprowadzić ją z psychicznego kryzysu. Służą też kontaktami do innych instytucji, np. zajmujących się pomocą materialną czy prawną. Każda rozmowa jest anonimowa.

Numery olsztyńskiego Telefonu Zaufania to 89 192 88 oraz 89 527 00 00.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w olsztyński telefon Zaufania, Andrzej Kurowski, Andrzej Dramiński, kryzys psychiczny
Anonimowy Przyjaciel działa także w czasie świąt

W tym czasie często słyszymy życzenia - "radosnych świąt!". Nie brakuje jednak osób, które w czasie Bożego Narodzenia silniej niż zwykle odczuwają swoją samotność, opuszczenie, zły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV