Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska złamała EKPC w Starych Kiejkutach

Stare Kiejkuty. Fot. archiwum RO

Jest niewiążący wyrok w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce. Polska sześciokrotnie złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrywał skargę Palestyńczyka Abu Zubajda i Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiria, którzy mieli być przetrzymywani i torturowani w tajnym więzieniu CIA w Polsce – w ośrodku polskiego wywiadu w Starych Kiejkutach koło Szczytna.

Trybunał zarzucił Polsce prowadzenie nieskutecznego śledztwa w tej sprawie. Polskie władze zostały też obarczone odpowiedzialnością za to, że nie zapobiegły na swoim terytorium torturom i nieludzkiemu traktowaniu skarżących oraz za sam fakt przyzwolenia na więzienie skarżących w Polsce.

Sędziowie wskazali na złamanie przez Polskę artykułów konwencji mówiących o prawie do życia, prawie do rzetelnego procesu sądowego w związku z wywiezieniem skarżących z terytorium Polski do kraju, gdzie mogą być zagrożeni karą śmierci. Trybunał uznał, że Polska naruszyła też artykuł ósmy konwencji, mówiący o prawie do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Obaj skarżący mają otrzymać odszkodowanie od polskiego rządu po 100 tysięcy euro, a Abu Zubajda – dodatkowo 30 tysięcy euro za koszty i wydatki związane ze sprawą. (iar/kan/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w więzienie, CIA
Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA przedłużone

Dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Prokurator Generalny przychylił się do wniosku prokuratorów z Krakowa i przedłużył śledztwo o kolejne cztery miesiące. Prosiliśmy Prokuratora Generalnego o więcej...

Zamknij
RadioOlsztynTV