Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska Wielki Projekt w Dobrym Mieście. „Potrzebne są lokalne lokomotywy rozwoju”

Fot. A. Piedziewicz

Jak aktywizować i rozwijać mniejsze miejscowości. W Dobrym Mieście dyskutowali  o tym uczestnicy kongresu Polska Wielki Projekt.

Kongresy Polska Wielki Projekt odbywają się corocznie od 2011 roku na szczeblu ogólnopolskim, ale ich organizatorzy 3 lata temu zdecydowali się też na kongresy lokalne – i to nie w miastach wojewódzkich, ale w mniejszych ośrodkach.

Kongresy Polska Wielki Projekt są pewnym laboratorium myśli, miejscem namysłu nad naszą rzeczywistością, nad Polską w różnych wymiarach – politycznym, społecznym, gospodarczym, kulturowym. Kongres odbywa się też w skali lokalnej, ponieważ szukamy miejsc, w których są ludzie przedsiębiorczy, kreatywni, aktywni, którym coś się chce

– mówi Grzegorz Górny, prezes fundacji Polska Wielki Projekt.

00:00 / 00:00

W czasie spotkania w Dobrym Mieście była mowa m.in. o gospodarce. Burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski przyznaje, że przyciąganie inwestorów wymaga od samorządowców dużego zaangażowania.

Burmistrz, wójt, czy prezydent ma ogromną władzę. Wychodzę z założenia, że wszelkie przeszkody to nie jest wina przedsiębiorców, ale moja, urzędników lub prawa i staram się to za wszelką cenę obejść. Tak było np. z planem zagospodarowania pod strefę przemysłową, w której już powstała hala o powierzchni 3 tysięcy metrów.

00:00 / 00:00

Fot. A. Piedziewicz

W Dobrym Mieście była też mowa m.in. o aktywizowaniu seniorów, czy o kulturze i wartościach. Wspominano też o lokalnym patriotyzmie, który ma znaczenie nawet w biznesie. Dowodem jest pani Jolanta Jasińska, która od 20 lat prowadzi wraz z mężem firmę działającą w branży meblarskiej. W Barcikowie niedaleko Dobrego Miasta zatrudniają około 100 osób i ani myślą o przeprowadzce.

Od urodzenia mieszkamy w swojej miejscowości i tę działalność prowadzimy dokładnie tam, gdzie mieszkamy. Dajemy radę, wraz z mężem wspieramy się nawzajem. Mamy pracowników wieloletnich, jest różnie, bo teraz meblarstwo ma trochę pod górkę, nie jest tak idealnie, jak w latach wcześniejszych. Ale jakoś działamy.

00:00 / 00:00

Dlatego jak przekonuje profesor Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz, pomaganie małym ośrodkom jest konieczne, ale niezbędne są również dyskusje na poziomie lokalnym.

Potrzebne są lokalne lokomotywy rozwoju w takich mniejszych i średnich miejscowościach. Ze strony rządu to są inwestycje – w drogi czy szpitale – żeby ludziom żyło się tu lepiej. Ale ważne jest też, żeby ktoś miał ideę, żeby była strategia rozwoju. Wtedy pojawiają się inwestorzy i nie ma tego problemu depopulacji, który jest bolączką średnich i małych miejscowości.

00:00 / 00:00

Wyludnianie jest problemem całego województwa warmińsko-mazurskiego. Jak niedawno podał Główny Urząd Statystyczny, w 2022 roku regionowi ubyło ponad 8 tysięcy osób. Spośród wszystkich warmińsko-mazurskim powiatów i miast na prawach powiatu, tylko jeden powiat zanotował niewielki wzrost liczby mieszkańców.

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Dobre Miasto, burmistrz, Jarosław Kowalski, branża meblarska, Norbert Maliszewski, Rządowe Centrum Analiz, Polska Wielki Projekt, Grzegorz Górny, Jolanta Jasińska
Szef Rządowego Centrum Analiz: to województwo nabiera szczególnego znaczenia

- Bezpieczeństwo to podstawowa potrzeba, stąd decyzje dotyczące województwa warmińsko-mazurskiego - mówił na antenie Radia Olsztyn profesor Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz. W Olecku zaczęła...

Zamknij
RadioOlsztynTV