Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska osamotniona na szczepionkowym placu boju. Czy znajdziemy sojuszników przeciw Pfizerowi?


Kraje członkowskie dystansują się od zapowiedzi Polski zerwania umów szczepionkowych. Mówią, że Pfizer jest dla nich najważniejszym dostawcą i nie planują zmian – czytamy w dzisiejszym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Dziennik zapytał ministerstwa zdrowia państw członkowskich UE, jak oceniają zapowiedź Polski dotyczącą zaprzestania płatności i wstrzymania kolejnych dostaw szczepionek Pfizera. Premier i minister zdrowia argumentują, że preparaty te nie zostaną wykorzystane, a Polska potrzebuje obecnie pieniędzy w związku z kryzysem uchodźczym. Gra toczy się o 6 miliardów złotych i 67 milionów dawek.

Gazeta podkreśla, że Polska nie jest jedynym państwem, które może mieć problemy z wykorzystaniem szczepionki. Oficjalnie jednak nikt działań Polski nie poparł.

„Holandia na tym etapie nie ma żadnych planów zmierzających do zerwania umowy z BioNTech Pfizer” – powiedział dziennikowi Joeke Kootstra z niderlandzkiego resortu zdrowia. Podobnie mówią Czesi. „Polska jest związana tą samą umową co wszystkie kraje UE. Nie ma w niej wyjątków” – stwierdził Ondřej Jakob, rzecznik czeskiego ministerstwa zdrowia.

Doris Berve-Schucht z niemieckiego ministerstwa zdrowia oświadczył, że Pfizer jest kluczowym dostawcą szczepionek przeciw koronawirusowi w Niemczech. Nie wypowiedział się na temat potencjalnego wycofania z umowy z gigantem farmaceutycznym.

Stefan De Keersmaecker z Komisji Europejskiej w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” potwierdził, że będą przesunięcia w dostawach szczepionek – z maja i czerwca na późniejszy etap trzeciego kwartału.

Zrobiliśmy to, aby uwzględnić zmieniające się zapotrzebowanie na kolejne dawki. Współpracujemy w tej kwestii z państwami członkowskimi. Staramy się zapewnić większą elastyczność w zakresie dostaw i pomóc kilku państwom członkowskim. Prace są w toku

– podkreślił Stefan De Keersmaecker.

 

Autor: PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepionki, koronawirus, COVID-19
Raport zakażeń koronawirusem. Sprawdź, u ilu osób wykryto zakażenie

W okresie od 16 do 20 kwietnia badania potwierdziły 3483 zakażenia koronawirusem, w tym 299 ponownych – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. W wyniku COVID-19 i...

Zamknij
RadioOlsztynTV