Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polscy naukowcy badają leki pomocne przy leczeniu COVID-19. Preparaty zostaną podane ponad 800 pacjentom

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczynają badania kliniczne nad lekami, które mają złagodzić przebieg choroby COVID-19.

Profesor Jacek Kubica z UMK powiedział, że chodzi o badania nad lekami kardiologicznymi, które miałyby pomoc we wczesnej fazie choroby.

Mówimy o wykorzystaniu leków, które są dostępne i stosowane w innych wskazaniach. Chcemy wykorzystać de facto ich działania uboczne, aby uniemożliwić wirusowi wchodzenie do komórek organizmu i mnożenie się w tych komórkach. To ma zahamować zakażanie nowych osób i łagodzić przebieg choroby u pacjentów.

Jako pierwsi leki otrzymają chorzy na COVID-19 hospitalizowani w szpitalu zakaźnym w Grudziądzu, potem dołączą inne ośrodki.

Samo leczenie pacjentów powinno trwać 2 tygodnie, a czas trwania badania zależy od zawarcia umów z innymi ośrodkami. W ramach badań klinicznych, leki mają być podane ponad 800 pacjentom.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, leki, lek, koronawirus, COVID-19
Muzea na Warmii i Mazurach znów otwarte dla zwiedzających

Na początku tygodnia ponownie otwarte zostały dla zwiedzających kolejne instytucje kultury na Warmii i Mazurach; muzea w Elblągu, Działdowie i Piszu oraz park etnograficzny w Olsztynku....

Zamknij
RadioOlsztynTV