Politycy PO i PiS o pakcie migracyjnym i zawartym w nim mechanizmie solidarnościowym
Pakt migracyjny i politykę solidarnościową Unii Europejskiej skomentowali politycy Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Pakt ten określa warunki wdrożenia procedur nadzwyczajnych i liczby migrantów do przyjęcia przez państwa członkowskie oraz opłat za każdą osobę w przypadku odmowy.
Ostatni element paktu migracyjnego, dotyczący sytuacji kryzysowych, miał być uzgodniony przez kraje członkowskie przed wakacjami, ale nie było potrzebnej do tego większości. Do Polski i Węgier – czyli zdecydowanych przeciwników paktu – dołączyły wtedy Austria, Czechy, Holandia, Niemcy i Słowacja.
Parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej z Elbląga Elżbieta Gelert, uważa, że Polska jako kraj unijny powinna przyjąć mechanizm solidarnościowy zawarty w pakcie migracyjnym.
Jeżeli jesteśmy w Unii Europejskiej powinniśmy również popierać prawo europejskie jako kraj członkowski. W związku z tym, jeżeli taki mechanizm będzie dotyczył wszystkich krajów, tak samo powinien dotyczyć też i Polski. Jeżeli nie chcemy przyjmować migrantów musimy płacić odszkodowanie. Jeżeli postawimy sobie granicę ile faktycznie możemy przyjąć takich osób i tego się trzymać, to myślę, że to pozwoli w jakimś stopniu nad tym zapanować
– dodała.
Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka podkreślił, że nie zgadza się ze stanowiskiem Elżbiety Gelert w sprawie polityki solidarnościowej Unii Europejskiej.
Pani poseł powiedziała to, co realnie myśli Platforma Obywatelska. Są za tym, żeby przyjmować nielegalnych migrantów, dlatego tak ważne jest to, żebyśmy w referendum stanowczo powiedzieli „nie” przymusowemu mechanizmowi relokacji migrantów. Jako polityk PiS, pochodzący z naszego regionu, mogę wyraźnie powiedzieć, że nie ma zgody na to, żeby w takich miastach jak Ostróda, Elbląg, Iława, Braniewo, czy Bartoszyce przyjmować nielegalnych migrantów
– zaznaczył.
Pakt migracyjny Unii Europejskiej określa warunki wdrożenia procedur nadzwyczajnych i liczby migrantów przyjmowanych przez państwa członkowskie oraz opłat za każdą osobę w przypadku odmowy jej przyjęcia.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: J. Golon
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy