Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Policja ostrzega: w tym roku oszuści wyłudzili rekordową kwotę pieniędzy

Fot. policja

Od początku roku policjanci na Warmii i Mazurach odnotowali około 70 prób i wyłudzeń tak zwaną metodą „na wnuczka” i metodami pokrewnymi. Wyłudzili od swoich ofiar w sumie ponad milion złotych. To jest tyle, co w całym 2019 roku.

Ofiary tych przestępstw straciły w sumie milion 300 tysięcy złotych – informuje aspirant Tomasz Markowski, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie.

W ostatnim czasie nasiliły się próby wyłudzeń „na pracownika banku”. Oszuści dzwonią do klienta banku podając się za pracownika i informują go, że właśnie padł ofiarą przestępstwa, bo ktoś włamał się na jego konto lub zaciągnął kredyt. Później nakłaniają go do zainstalowania w laptopie albo telefonie aplikacji, która ma rzekomo ochronić pieniądze. W efekcie mogą przejąć dostęp do konta bankowego ofiary i jej oszczędności, a nawet wziąć kredyt.

Jeżeli ktoś zbyt emocjonalnie podejdzie do takiego komunikatu i wykona wszystkie polecenia do niego wysyłane bez zastanowienia, to jest bardzo łatwym celem dla przestępców, dlatego powinniśmy w pierwszej kolejności zachować ostrożność

– ostrzega Markowski.

W związku z dużą liczbą takich przestępstw Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje, czy bankowe procedury zapewniają w wystarczającym stopniu bezpieczeństwo pieniędzy klientów i czy banki przyjmują w przypadku takich przestępstw reklamacje.

Miejski rzecznik praw konsumentów w Olsztynie Jadwiga Urbańska podkreśla, że banki robią to niechętnie, choć przepisy dają możliwość reklamacji transakcji nieautoryzowanych przez właściciela konta.

Banki mówią, że podałeś wszystkie kody i hasła – dopuściłeś się rażącego niedbalstwa. Tak bank to określa, ale jeśli klient był manipulowany i był przekonany, że ma do czynienia z pracownikiem banku, to nie można mu zarzucić, że był lekkomyślny i nie zadbał o to, by dochować bezpieczeństwa

– podkreśla Urbańska.

00:00 / 00:00

W pułapki oszustów dają się złapać także osoby świadome zagrożeń, bo przestępcy wykorzystując socjotechnikę potrafią zręcznie manipulować.

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bank, oszustwa, metoda na wnuczka, wyłudzenie pieniędzy
Czy nasze pieniądze w bankach są bezpieczne? Posłuchaj audycji Śliska Sprawa

Czy nasze pieniądze w bankach są bezpieczne? Takie pytanie postawili autorzy audycji Śliska Sprawa. Pytanie jest zasadne, bo wyspecjalizowane grupy złodziei podających się za pracowników banku...

Zamknij
RadioOlsztynTV