Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polacy niechętnie dzielą się danymi z publicznymi instytucjami

Fot. Fotolia

Nieco ponad jedna trzecia Polaków popiera zbieranie danych o lokalizacji i kontaktach obywateli, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport, z którego wynika, że niechętnie dzielimy się danymi z publicznymi instytucjami.

Autorzy zadali szereg pytań respondentom między innymi o to, czy udostępniliby swoje dane na temat stanu zdrowia, stylu życia, zużycia energii lub lokalizacji, na przykład w celu profilaktyki chorób cywilizacyjnych, optymalizacji sieci transportu, albo wdrożenia inteligentnego systemu taryfowego.

Kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE Ignacy Święcicki powiedział, że odpowiedzi nie różniły się znacząco nawet w grupie, której wyjaśniono korzyści płynące z przetworzenia tych danych, zarówno indywidualne, jak i społeczne.

Tutaj wynik odpowiedzi pozytywnych jest podobny. Co więcej, poniżej połowy ankietowanych w ogóle deklaruje, że chciałoby się dzielić swoimi danymi w którymkolwiek z tych obszarów. Jest to stosunkowo nieduży odsetek, biorąc pod uwagę, że w niektórych krajach jak w Szwecji ponad 80 procent obywateli podzieliłoby się swoimi danymi dla poprawy usług w obszarze ochrony zdrowia,

Z badań wynika, że większą skłonność do dzielenia się danymi z instytucjami publicznymi mają osoby z wyższym wykształceniem lub o wyższych kompetencjach cyfrowych – czyli umiejętnością obsługi komputera, aplikacji, programów i szukania, selekcji oraz krytycznej oceny informacji w Internecie.

Polacy nie są chętni żeby swoje dane oddać na potrzeby poprawy usług publicznych. W obecnych czasach wydaje się, że wiele usług publicznych, zdrowotnych, transportowych, energetycznych mogłoby skorzystać na analizie większej ilości danych. Aczkolwiek, jak widać nie będzie tak tych danych od obywateli pozyskać

– mówił Ignacy Święcicki.

Zdaniem autorów raportu z PIE i współautorów z Fundacji Centrum Cyfrowe oraz Fundacji Instrat, administracja publiczna powinna skupić się na podniesieniu poziomu kompetencji cyfrowych Polaków, a także edukacji w obszarze ochrony danych.

 

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
W Braniewie szczepieni są policjanci i seniorzy

Trwają szczepienia służb mundurowych przeciwko COVID-19. Pierwsza dawkę preparatu przyjęli także policjanci z powiatu braniewskiego. - Każdego dnia dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców, jednak, aby robić to...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV