Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Janowiecka szlachta zaściankowa

W Niedzieli Odkrywców zapraszamy na wyprawę do Poborza w gminie Janowiec Kościelny – historycznego regionu zamieszkiwanego przez potomków szlachty zaściankowej.

Wzmianki o powstaniu miejscowości na terenie obecnej gminy Janowiec Kościelny datują się na XII – XIII wiek. Najprawdopodobniej ma to związek ze sprowadzeniem przez księcia Mazowieckiego Krzyżaków i osiedleniu ich na północ od terenów obecnej gminy, czyli na obszarze Prus Wschodnich.

Do współczesności zachował się charakterystyczny dla tzw. szlacheckich okolic zaściankowych charakter zabudowy z przysiółkami. Do dziś również występują gniazda rodowe, czyli wsie, w których wszyscy mieszkańcy mają to samo nazwisko i występuje u nich poczucie rodowości i przynależności szlacheckiej. Zachowali elementy obyczajowości i świadomości swoich przodków, a także poczucie odrębności, przeradzające się często w poczucie wyższości wobec nieszlacheckich sąsiadów.

Agnieszka Lipczyńska rozmawiała o historii Poborza m.in. ze Stanisławem Wrzeszczyńskim oraz ks. Proboszczem Jackiem Lubińskim, którzy opowiadali o budowie neogotyckiego Kościoła. Michał Piotr Moszczyński przybliżył stanowiska archeologiczne (kurhan w Szczepkowie Borowym, cmentarzysko w Pokrzywnicy Wielkiej). Opowiadał przy tym historię Poborza sięgającą 1343 roku, a więc czasów w których przebiegała tu granica Księstwa Mazowieckiego i Zakonu Krzyżackiego.

Poborze – janowiecka szlachta zaściankowa
(zaprasza Agnieszka Lipczyńska) 

(alip/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Niedziela odkrywców, Slider, Janowiec Kościelny
Wielkie zbieranie żołędzi

W warmińsko-mazurskich lasach trwa zbiór żołędzi. Leśnicy chcą zebrać ponad 80 ton. Szacują, że taka ilość pozwoli na wyhodowanie 10 milionów dębowych sadzonek. Nie wiadomo jednak,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV