Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po dwuletniej przerwie wraca inscenizacja bitwy pod Grunwaldem

Fot. W. Chromy

Po przerwie spowodowanej pandemią, na pola pod Stębarkiem powraca inscenizacja bitwy grunwaldzkiej. W widowisku, które odbędzie się 16 lipca, ma wziąć udział ponad tysiąc rekonstruktorów. Organizatorzy spodziewają się 30 tysięcy widzów.

Henryk Kacprzyk, prezes fundacji Grunwald, organizator wykonawczy przedsięwzięcia podał, że impreza, która przyciąga ludzi z całego kraju, odbędzie się w sobotę 16 lipca.

Pandemia przez 2 lata uniemożliwiła nam przeprowadzenie plenerowej inscenizacji na taką skalę jak w poprzednich latach. Były namiastki takie jak turnieje czy pokazy rycerskie. Ale w tym roku inscenizacja odbędzie się w normalnej formie. Weźmie w niej udział od tysiąca do tysiąca 200 członków bractw rycerskich.

Przypomniał, że będzie to 25. inscenizacja bitwa, choć bractwa rycerskie przyjeżdżały pod Grunwald dużo wcześniej. Zapewnił, że organizatorzy są logistycznie przygotowani do Dni Grunwaldu, które potrwają od środy do niedzieli, a ich ukoronowaniem będzie inscenizacja bitwy z 1410 roku.

W czasie Dni Grunwaldu może nas odwiedzić 50 tysiące widzów. W osadzie rycerskiej zamieszka 3 tysiące rekonstruktorów

– podał Kacprzyk.

Wskazał, że na polach zorganizowane będą parkingi a ruch samochodów będzie organizowany tak, by przebiegał sprawnie.

Cieszymy się na przyjazd widzów. Ludzie są spragnieni odpoczynku w plenerze. Widać, że ruch turystyczny, krajowy jest spory zwłaszcza w weekendy. A my proponujemy publiczności imprezę, która ma charakter rodzinny i wielopokoleniowy. Każdy znajdzie coś dla siebie: dzieci – rozrywkę, miłośnicy historii – widowisko. Mamy stałych bywalców, którzy zjawiają się co roku

– podsumował Henryk Kacprzyk.

Wiadomo, że oprócz polskich rekonstruktorów przyjadą członkowie bractw rycerskich z pobliskiej Litwy oraz Europy Zachodniej. Nie będzie uczestników z Ukrainy ponieważ mężczyźni są w swoim kraju i walczą.

Uczestnicy z Rosji nie zostaną przyjęci z wiadomych względów.

Oprócz inscenizacji, która rozpocznie się w sobotnie popołudnie, widzowie będą mogli oglądać jarmark z produktami nawiązującymi do średniowiecznych wyrobów; będą też inne stoiska handlowe i kulinarne. Ci, którzy chcą przez kilka dni cieszyć się atmosferą pikniku w stylu średniowiecznym, mogą znaleźć nocleg na polu namiotowym i caravaningowym.

Podczas Dni Grunwaldu odbywać się będą turnieje łucznicze, Mistrzostwa Polski Miecza Długiego, Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej czy Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych oraz Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego. Będzie można posłuchać koncertów muzyki dawnej. Na piątek na godz. 17 zaplanowano próbę generalną inscenizacji a w sobotę członkowie bractw rycerskich o 14 wyjdą na pole, gdzie o 15 stoczą bitwę.

 

Fot. W. Chromy

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Fot. M. Lewiński

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w bitwa, Grunwald, inscenizacja, rycerze
Walki rycerskie, drapieżne ptaki i bieg pięknych dam. Trwają Dni Nidzicy

Kulminacyjnym punktem tegorocznych Rodzinnych Dni Nidzicy będzie 17. edycja Turnieju Rycerskiego. Już wczoraj Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej zorganizowało Galę Profesjonalnych Walk Rycerskich. W ciągu roku w...

Zamknij
RadioOlsztynTV