Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PKW podała oficjalne wyniki wyborów. PiS zwycięzcą niedzielnych wyborów do Sejmu. W Senacie większość ma opozycja


Prawo i Sprawiedliwość utrzymało samodzielną większość w Sejmie – wynika z oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych ogłoszonych przez Państwową Komisję Wyborczą. 

Wybory do Sejmu

Na listy PiS oddano w skali kraju 43,59% procent głosów co przełożyło się na 235 mandatów poselskich. Koalicja Obywatelska zdobyła 27,40% głosów i zdobyła 134 mandaty poselskie. 49 mandatów wywalczył komitet wyborczy SLD, który otrzymał 12,56% głosów. PSL z wynikiem 8,55% zdobył 30 mandatów, komitet Konfederacja Wolność i Niepodległość otrzymał 6,81% głosów i zdobył 11 mandatów poselskich. Jednego posła mieć będzie Mniejszość Niemiecka.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu w 36 okręgach wyborczych, Koalicja Obywatelska w pięciu – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. PiS wygrał we wszystkich okręgach  w województwie warmińsko-mazurskim.

Wybory do Senatu

Jak podała PKW, w wyborach do Senatu większą reprezentację będą miały ugrupowania opozycyjne. Wybrano 100 senatorów. W ławach PiS zasiądzie 48 senatorów, KO – 43 senatorów, PSL – 3, SLD – 2.

W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (KWW Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi), Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski oraz Stanisław Gawłowski.

Frekwencja

Frekwencja w wyborach wyniosła 61,74%. Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz poinformował, że karty do głosowania otrzymało 18 milionów 682 tysiące 535 osób uprawnionych do głosowania. Była to rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych. Dotąd najwyższą frekwencję odnotowano podczas wyborów w 2007 roku. Wyniosła ona wówczas 53,88%.

Liderzy na Warmii i Mazurach

Najwięcej głosów wyborcy w województwa warmińsko-mazurskim oddali na Lidię Staroń i Wojciecha Maksymowicza.Do Sejmu weszło kilku parlamentarnych debiutantów, kilku dotychczasowych parlamentarzystów straciło mandaty.

Lidia Staroń startowała do Senatu jako kandydatka niezależna z hasłem „Zawsze pod stronie ludzi”. Zdeklasowała trzech konkurentów w okręgu wyborczym obejmującym powiaty nidzicki, olsztyński, szczycieński oraz miasto Olsztyn, ponieważ zdobyła 106 350 głosów, co dało jej poparcie na poziomie 59,46 proc.

Lidia Staroń była posłem V, VI i VII kadencji Sejmu RP, a w IX kadencji zasiadała w Senacie.

Dla porównania senator z okręgu obejmującego Ostródę Bogusława Orzechowska z PiS uzyskała 51 378 głosów, Małgorzata Kopiczko została senatorem PiS z Mazur zdobywając 63 910 głosów, a Jerzy Wcisła z KO został ponownie senatorem w okręgu wyborczym nr 84 obejmującym miasto Elbląg oraz powiaty bartoszycki, braniewski, elbląski i lidzbarski uzyskując 57 022 głosy.

Wojciech Maksymowicz – wśród kandydatów do Sejmu rekordowe poparcie uzyskał startujący z list PiS w okręgu olsztyńskim lekarz neurochirurg, twórca olsztyńskiego „Budzika” prof. Wojciech Maksymowicz. Zagłosowało na niego 31 tysięcy 575 osób. Maksymowicz startował  jako reprezentant „Porozumienia” Jarosława Gowina.

Mandat sejmowy zdobył także inny przedstawiciel „Porozumienia” w Olsztynie, Michał Wypij, który miał ostatnią pozycję na liście. Wypij obecnie jest olsztyńskim radnym.

Wyniki pozostałych kandydatów

Według prognoz do Sejmu z okręgu olsztyńskiego wejdą także dotychczasowi posłowie PiS: Iwona Arent, Wojciech Kossakowski i Jerzy Małecki. Mandatu nie zdobył startujący z 3. miejsca na liście PiS wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i dotychczasowy poseł Jerzy Gosiewski.

Z list KO do Sejmu nie wszedł z okręgu olsztyńskiego reprezentant Nowoczesnej Mirosław Pampuch. Najlepszy wynik w okręgu elbląskim uzyskał dotychczasowy poseł PO i były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, który uzyskał 24 266 głosów. W okręgu elbląskim KO straci jeden mandat w Sejmie i będzie miała tylko dwóch posłów – Jacka Protasa i Elżbietę Gelert.

O jeden mandat więcej niż do tej pory będzie miało w tym okręgu PiS, które będą reprezentować: Leonard Krasulski, Zbigniew Babalski, Jerzy Wilk i Robert Gontarz. Ten ostatni zadebiutuje w roli posła. Do Sejmu z tego okręgu nie dostał się dotychczasowy poseł Adam Ołdakowski z PiS, któremu przydzielono miejsce w połowie listy oraz Piotr Cieśliński z PO.

Bez powodzenia z list PSL startował w okręgu elbląskim Stanisław Żelichowski, na którego zagłosowało 1524 osoby.

Sejmową debiutantką z okręgu elbląskiego będzie związana na co dzień z Olsztynem Monika Falej, która otwierała listę SLD. Z okręgu olsztyńskiego do Sejmu wszedł sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek, który nie ma doświadczenia parlamentarnego.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR/PAP/RO

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, senat, pkw, wybory 2019
Janusz Cichoń: Mam nadzieję, że w tej kadencji współpraca z Prawem i Sprawiedliwością będzie układać się lepiej

Janusz Cichoń z Koalicji Obywatelskiej ma nadzieję, że w nowym parlamencie opozycji będzie łatwiej współpracować z Prawem i Sprawiedliwością. Polityk, który dostał się do Sejmu z...

Zamknij
RadioOlsztynTV