Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Paszporty covidowe i rosnąca inflacja tematami rozmowy senatorów. Posłuchaj Porannych Pytań

Bogusława Orzechowska i Jerzy Wcisła

O paszportach covidowych i rosnącej inflacji mówili w Porannych Pytaniach senatorowie z regionu – Bogusława Orzechowska z Prawa i Sprawiedliwości oraz Jerzy Wcisła z Koalicji Obywatelskiej.

– Paszporty covidowe powinny być wykorzystywane częściej – przekonywała Bogusława Orzechowska. Senator uważa, że dokument jest przydatny np. przy organizacji większych spotkań.

Chociażby wtedy gdy mówimy, o ograniczeniu liczby osób na uroczystościach, to nie obejmowałoby to osób zaszczepionych. Bo jak można rozpoznać osoby zaszczepione, jeśli nie miałyby tego paszportu? To musi być do sprawdzenia. Jeśli badany okaże dokument, będzie traktowany jako osoba w pełni zaszczepiona i w pełni bezpieczna.

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła także jest zdania, że paszport covidowy to narzędzie niedoceniane  w walce z pandemią.

Miałem przyjemność być w Austrii i nigdzie wszedłem nie pokazując paszportu covidowego. To najprostszy sposób ograniczania rozprzestrzeniania pandemii i powinien być nakazowo stosowany. Kto nie ma paszportu covidowego, nie korzysta z kin, teatrów, kościołów, restauracji, pociągów – niech się zaszczepi.

Paszport covidowy czyli certyfikat Unii Europejskiej COVID-19 można pobrać z Indywidualnego Konta Pacjenta. Certyfikat można też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.

Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Goście Porannych Pytań odnieśli  się także do rosnącej inflacji.

– Od lutego było wiadomo, że jest presja inflacyjna, od lutego Narodowy Bank Polski powinien był podjąć działania – mówił senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła. Mówił, że inflacja w Polsce jest wyższa niż w innych państwach.

Mamy wyższą inflację niż inne europejskie kraje, między innymi z tego powodu, że NBP nie działa jak należy. A druga rzecz, ardzo dużo kosztuje nas podukcja energii, a ona jest składnikiem prawie wszystkich cen. Jeśli nie odejdziemy od węgla, od nieczystej energii, za którą płacimy karę, to będziemy ciągle mieli presję inflacyjną i się tego nie ustrzeżemy.

Senator PiS Bogusława Orzechowska przekonywała, że za inflację odpowiedzialne są w głównej mierze czynniki zewnętrzne.

Inflacja dotyka w tej chwili praktycznie całego świata, dlatego że wszystkie działania, które są podejmowane i kwestia pandemii, spowodowały upadek wielu gałęzi gospodarki. Wpływ na nie miała także inflacja.

Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd – to część tarczy antyinflacyjnej . Ustawa trafi do Senatu.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Bogusławą Orzechowską i Jerzym Wcisłą

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: K. Ośko/akt.tek

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jerzy Wcisła
Jerzy Wcisła zrezygnował z funkcji. Kto będzie jego następcą?

Senator Jerzy Wcisła zrezygnował z funkcji przewodniczącego Zarządu Powiatu elbląskiej Platformy Obywatelskiej. Jednocześnie zarząd jednogłośnie powierzył tę funkcję Michałowi Missanowi. Senator Wcisła oświadczył, że decyzję podjął...

Zamknij
RadioOlsztynTV