Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Parafia z gigantyczną karą za nielegalną wycinkę drzew na dawnym cmentarzu

Cmentarz w Nowej Wsi Ełckiej. Fot. FB Urszuli Pasławskiej

Urząd gminy Ełk nałożył na Parafię św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej karę ponad miliona 900 tysięcy złotych za wycięcie bez pozwolenia 269 drzew, które rosły na cmentarzu.

Odrębne postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura w Ełku, która postawiła zarzuty proboszczowi i właścicielowi firmy, która wycinała drzewa.

Decyzja administracyjna w sprawie kary nałożonej na parafię nie jest jeszcze prawomocna. Parafia może się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem wójta gminy Ełk. Na razie odwołanie takie nie zostało złożone.

O tym, że na terenie starego ewangelickiego cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej prowadzona jest wycinka drzew i niwelacja terenu, która niszczyła stare mazurskie groby, poinformowali w kwietniu miłośnicy lokalnej historii z Ełku. W efekcie pracy ciężkiego sprzętu po ziemi rozrzucone były ludzkie szczątki. Proboszcz parafii nazwał nagłośnienie sprawy „celową nagonką” i zapewniał, że jako właściciel terenu parafia miała prawo do wygospodarowania nowych miejsc pochówku. Prace na cmentarzu wstrzymał konserwator zabytków.

Po ujawnieniu sprawy, gmina wszczęła z urzędu postępowanie związane z nielegalną wycinką drzew.

 

Autor: W. Chromy za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drzewa, cmentarz, kara, szczątki, Nowa Wieś Ełcka, wycinka drzew, nielegalna wycinka
Elbląg realizuje pierwszy Zielony Budżet

Elbląg wyda 25 tysięcy złotych na swój pierwszy Zielony Budżet. To propozycja elblążan, analogiczna do budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy chcieli mieć wpływ na niewielkie, ale ważne dla...

Zamknij
RadioOlsztynTV