Palić czy segregować? Posłuchaj debaty w Radiu Olsztyn i zobacz fotoreportaż.
Przerabianie odpadów komunalnych rozpala wyobraźnię wielu osób. Same odpady mogłyby rozgrzać nowoczesne piece ciepłownicze w Olsztynie. Nie brakuje jednak głosów, że to nieopłacalne i niebezpieczne, a śmieci trzeba segregować, odzyskując to co można przetworzyć.
Na ten temat w Radiu Olsztyn odbyła się w środę o 16:00 prawie godzinna debata „na żywo”, transmitowana także z wykorzystaniem aplikacji Periscope. Umożliwia ona oglądanie transmisji w dowolnym miejscu na komórce lub na tablecie.
Naszymi gośćmi byli:
prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej
dr Marek Goleń ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Zastępca Burmistrza Pasymia – Maria Jolanta Cejmer
Marianna Hołubowska – ze Stowarzyszenia Święta Warmia
Konrad Nowak – Prezes Zarządu MPEC Olsztyn
oraz
Grzegorz Drozdowski – Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
Na debatę liczni przybyli goście – mieszkańcy Olsztyna i regionu. Słuchacze mogli też wziąć udział w debacie wysyłając smsy oraz maile. I z tego korzystali.
Debatę w Radiu Olsztyn o ciepłownictwie zdominował temat Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. To spółka, którą tworzy prawie 40 gmin z regionu. Zakład przewozi i przetwarza śmieci. Jest jednak jedyną tego typu spółką w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego. Może więc dowolnie kształtować wysokość opłat za odbiór i przetwarzanie odpadów. A to nie podoba się niektórym samorządom, które są udziałowcami spółki. Wiceburmistrz Pasymia, Maria Cejmer, twierdzi, że ZGOK jest monopolistą, a umowa podpisana z nim przez poprzednie władze jest niekorzystna.
Adam Sierzputowski, prezes ZGOK-u w Olsztynie podkreśla, że wypowiedzenie umowy jest niemożliwe. Należy jednak dążyć do kompromisu.
Radio Olsztyn planuje kolejne audycje dotyczące przyszłości ciepłownictwa na Warmii i Mazurach.
Posłuchaj debaty. Prowadzili: Wojciech Jermakow i Michał Porycki.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z debaty.