Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., STYL i ZDROWIE, Olecko, Ostróda, Pisz, Region, Regiony
Pacjentów poradni będzie wspierał koordynator. Czym się będzie zajmował?
Od 1 października poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej powinny wyznaczyć koordynatora, który wesprze swoich pacjentów w procesie leczenia. Wzmocnienie profilaktyki zdrowotnej w przychodniach przewiduje pilotażowy projekt NFZ-u, który objął ponad 350 tys. pacjentów z całej Polski.
Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Magdalena Mil informuje, że powołany koordynator ma dbać o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent.
Bedzie informował szczegółowo o kolejnych etapach leczenia, nie tylko w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, oraz wspomagał organizację leczenia w szczególności osób z chorobami przewlekłymi.
Przepisy nie wymagają, aby była to osoba nowo zatrudniona. Zadania koordynatora może realizować personel pracujący w poradni np. lekarz, pielęgniarka czy rejestratorka. W pierwszym etapie programu POZ Plus, od 1 października, koordynator ma skupić się na działaniach profilaktycznych.
Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie programów zarządzania chorobą, czyli opieki koordynowanej dla pacjentów chorych przewlekle – dodaje Magdalena Mil.
Koordynator ma wspierać pacjenta w planowaniu i monitorowaniu przebiegu diagnostyki oraz terapii, a także przypominaniu o nadchodzących wizytach. Koordynatorzy, jak zaznacza Fundusz, zapewnią plan leczenia, jego kontynuacji także poza POZ. Ich działanie ma też zapewnić sprawniejszy przepływ informacji m.in. o stanie pacjenta i wynikach jego badań między lekarzem rodzinnym, a lekarzami innych specjalności.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska