Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pacjentów poradni będzie wspierał koordynator. Czym się będzie zajmował?

Od 1 października poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej powinny wyznaczyć koordynatora, który wesprze swoich pacjentów w procesie leczenia. Wzmocnienie profilaktyki zdrowotnej w przychodniach przewiduje pilotażowy projekt NFZ-u, który objął ponad 350 tys. pacjentów z całej Polski.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Magdalena Mil informuje, że powołany koordynator ma dbać o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent.

Bedzie informował szczegółowo o kolejnych etapach leczenia, nie tylko w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, oraz wspomagał organizację leczenia w szczególności osób z chorobami przewlekłymi.

00:00 / 00:00

Przepisy nie wymagają, aby była to osoba nowo zatrudniona. Zadania koordynatora może realizować personel pracujący w poradni np. lekarz, pielęgniarka czy rejestratorka. W pierwszym etapie programu POZ Plus, od 1 października, koordynator ma skupić się na działaniach profilaktycznych.

Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie programów zarządzania chorobą, czyli opieki koordynowanej dla pacjentów chorych przewlekle – dodaje Magdalena Mil.

00:00 / 00:00

Koordynator ma wspierać pacjenta w planowaniu i monitorowaniu przebiegu diagnostyki oraz terapii, a także przypominaniu o nadchodzących wizytach. Koordynatorzy, jak zaznacza Fundusz, zapewnią plan leczenia, jego kontynuacji także poza POZ. Ich działanie ma też zapewnić sprawniejszy przepływ informacji m.in. o stanie pacjenta i wynikach jego badań między lekarzem rodzinnym, a lekarzami innych specjalności.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, pacjent, przychodnia, POZ
Ważą się losy oddziału dziecięcego w jednym ze szpitali na Mazurach. „Brakuje małych pacjentów”

Nie będzie zaplanowanej na 1 października likwidacji oddziału dziecięcego w szpitalu w Gołdapi. Oddział ze względu na małe obłożenie pacjentów przynosi duże straty i starostwo myślało...

Zamknij
RadioOlsztynTV