Osiem największych zalet wizyty na placu zabaw
Zabawa na placu zabaw to doskonały pomysł na zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu. Pokonywanie różnych przeszkód, wspinanie się, wchodzenie, przechodzenie przez ruchome pomosty, to wyzwania, które pomagają dziecku rozwijać umiejętności motoryczne, ale także poznawać własne ograniczenia i możliwości. Dzięki takiej zabawie dzieci stają się silniejsze, zwinniejsze, sprawniejsze i szczęśliwsze. Wspólnie spędzony czas to inwestycja na lata.
Huśtanie
Huśtawki to nieodzowny element każdego placu zabaw, zazwyczaj oblegany przez gromadkę dzieci. Huśtanie to nie tylko świetna zabawa i sposób na wyciszenie, ale także doskonałe ćwiczenie równowagi i koordynacji ruchowej. Huśtanie wpływa na rozwój układu przedsionkowego, czyli zmysłu równowagi. Jest niezwykle istotny dla utrzymania właściwej postawy, pomaga utrzymać równowagę i koordynować ruchy całego ciała. Bujanie na huśtawce ćwiczy utrzymywanie równowagi, koordynację ruchów, a także uczy kontroli nad własnym ciałem. Na placach zabaw spotkać możemy huśtawki wahadłowe z różnymi rodzajami zawiesi (typu koszyk dla maluszków, bądź z zawiesiem prostym lub uwielbianym przez dzieci bocianim gniazdem) oraz wagowe dla dwóch, a nawet czterech osób.
Wspinanie
Naprzemienne ruchy rąk i nóg niezbędne podczas wspinania wpływają na pracę obu półkul mózgowych, rozwijają równowagę oraz koordynację ruchów. Dotarcie na sam szczyt wywołuje ogromną radość i wzmacnia poczucie własnej wartości. Wspinaczkę zapewnią różnego rodzaju ścianki z otworami bądź kamieniami, drabinki, linaria.
Zjeżdżanie
Wspaniała, niczym nieskrępowana frajda! Zjeżdżalnie dostarczają nie tylko pozytywnych emocji, ale również uczą planowania ruchów, balansowania własnym ciałem. Występują w zestawach zabawowych bądź jako wolnostojące urządzenia. Od krótkich i niskich po długie, tunelowe.
Ćwiczenia równoważne
Sprawdź swoją zwinność i równowagę! Kto pierwszy, ten lepszy! Zabawa na równoważniach rozwija koordynację ruchową oraz równowagę. Ciekawostka! Dynamiczne zabawy ruchowe pobudzają zlokalizowany w uchu wewnętrznym narząd równowagi, co wpływa na usprawnienie ruchów dziecka.
Zabawa piaskiem
Piaskownice to nieodzowny element każdego placu zabaw. Zabawa w piasku pomaga rozwijać sprawność motoryczną i koordynację, daje relaks i odprężenie. Kontakt z piaskiem rozluźnia napięcie mięśniowe i dostarcza rozmaitych bodźców sensorycznych. Zabawa w piaskownicach jest doskonałą okazją do poznania nowych przyjaciół. Trwające godzinami budowanie kolejnych fortyfikacji czy zamkowych wież, to czas spędzony kreatywnie i twórczo.
Umiejętności społeczne
Oprócz umiejętności praktycznych podczas zabawy dzieci uczą się zachowań społecznych. Kolejka do wejścia, zjeżdżalni, wymiana zabawkami, zaproszenie do wspólnej zabawy uczą współpracy, nawiązywania relacji, funkcjonowania w grupie rówieśników, a także współzawodnictwa. Doskonałymi miejscami do tego typu zabaw są różnego rodzaju domki, kryjówki bądź altanki.
Rozładowanie energii
Dzieci potrzebują ruchu i poczucia wolności! Plac zabaw daje im możliwość spożytkowania energii poprzez bieganie, skakanie, wspinanie i zdrową aktywność na świeżym powietrzu. Ma to dodatkowo pozytywny wpływ na równowagę emocjonalną.
Zacieśnianie więzi
Przebywanie z maluchem na placu zabaw nie wiąże się jedynie z przesiadywaniem na ławce. Warto być, obserwować, asystować dziecku, chwalić za postępy i dokonania, zbudować wspólnie zamek z piasku, a nawet pobujać się wspólnie na specjalnie do tego przeznaczonej huśtawce! Wpłynie to pozytywnie na wzajemne relacje, ponieważ nic tak nie łączy, jak wspólna zabawa.
Teraz tylko wystarczy poszukać w swojej okolicy takiego miejsca – placu zabaw, który zapewni atrakcje i pozwoli na fantastyczne spędzenie czasu. A co z bezpieczeństwem? Jakie wymogi powinien spełniać plac zabaw? Przede wszystkim powinien być zaprojektowany, wykonany i wybudowany zgodnie z obowiązującymi normami. Powinien znajdować się na bezpiecznej, odpowiednio dobranej nawierzchni (piasek, guma, maty), która amortyzuje ewentualne upadki. Każdy, najmniejszy element placu zabaw, powinien być starannie wykończony, pozbawiony ostrych krawędzi, szczelin oraz niebezpiecznie wysuniętych śrub. Części poszczególnych elementów muszą być solidne ze sobą połączone.
Na terenie każdego placu zabaw znajdują się logotypy firmy, która go wyprodukowała (dzięki temu jesteśmy w stanie zweryfikować, czy urządzenia posiadają niezbędne certyfikaty) oraz kontakt do zarządcy/administratora (najczęściej umieszczony na tablicy informacyjnej z regulaminem) – podmiotu, który ma obowiązek dbania o daną inwestycję. To on odpowiada za stan urządzeń, ich regularną kontrolę, konserwację, czystość terenu wokół, stan nawierzchni. Jeżeli jednak zauważymy jakieś nieprawidłowości, powinniśmy niezwłocznie to zgłosić.
Korzystajmy więc z lata, cieszmy się piękną pogodą i szukajmy najciekawszych (ALE BEZPIECZNYCH!) placów zabaw w całej Polsce, by spędzić tam czas i zapewnić frajdę i prawidłowy rozwój naszym maluchom.
Artykuł sponsorowany