Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński szpital dziecięcy pęka w szwach. Placówka wstrzymuje odwiedziny pacjentów

Olsztyński szpital dziecięcy pęka w szwach. Jest bardzo dużo infekcji wśród dzieci, które z tego powodu wymagają hospitalizacji. W placówce zajęte są już wszystkie łóżka.

Wirusy uaktywniły się w tym roku wyjątkowo szybko. Zwykle najwięcej pacjentów było w pierwszych miesiącach roku, teraz już w październiku jest ogromna liczba pacjentów z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi i to z ciężkim przebiegiem.

Obłożenie łóżek jest bardzo duże. Jak podkreśla dyrektor szpitala dziecięcego w Olsztynie Krystyna Piskorz-Ogórek, to nawet ponad 100 procent na niektórych oddziałach.

Jest 100 procent, a w niektórych sytuacjach nawet ponad. Takiej fali natarcia na szpital dziecięcy dawno nie było. Dzieci trafiają do szpitala z powodu licznych infekcji wirusowych i bakteryjnych, zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, infekcji przewodu pokarmowego, powikłań zapalnych stawów. Są także infekcje centralnego układu nerwowego.

00:00 / 00:00

Hospitalizowane są noworodki, niemowlęta oraz starsze dzieci z infekcjami przebiegającymi z dusznościami, wymagającymi tlenoterapii. Olsztyński szpital wprowadził zakaz odwiedzin. Przy pacjencie może przebywać wyłącznie jedna zdrowa osoba jako opiekun.

Wirusy uaktywniły się w tym roku wyjątkowo szybko i są bardzo zjadliwe – podkreśla zastępca ordynatora Oddziału Zakaźnego Grażyna Sorbaj-Sucharska.

W tym roku wcześnie się to wszystko zaczęło. Zawsze więcej zachorować było styczeń, luty, marzec. W tym roku już październiku w szpitalu jest non stop pełne obłożenie.

Lekarze apelują do rodziców o ochronę dzieci

To nie jest czas na spacery po galeriach handlowych, czy spotkania w innych dużych skupiskach ludzi. Maseczki chronią nie tylko przed koronawirusem, ale i innymi chorobami przenoszonymi drogą oddechową. Trzeba też pilnować, by dzieci prawidłowo myły i dezynfekowały ręce.

Lekarze apelują też o szczepienie dzieci powyżej 12 roku życia przeciwko Sars-CoV-2. Mutacje koronawirusa są niebezpieczne także dla dzieci, a jak podkreślają medycy z olsztyńskiego szpitala, nie zdarzyło się jeszcze, żeby z powodu COVID-19 było hospitalizowane dziecko powyżej 12. roku życia, które wcześniej zaszczepione zostało przeciw tej chorobie.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski / B. Świerkowska-Chromy

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, szpital dziecięcy, bakterie, kaszel, wirusy, łózka, zajętość łóżek
Promowali aktywność fizyczną wśród dzieci. Organizatorzy i sportowcy odwiedzili Szczytno

Promocja aktywności ruchowej przy wykorzystaniu form lekkoatletycznych, poznanie najwybitniejszych postaci polskiej lekkiej atletyki oraz największych światowych imprez lekkoatletycznych. To cele ogólnopolskiej akcji "Hooop Spoort". Organizatorzy projektu...

Zamknij
RadioOlsztynTV