Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński IPN inwestuje w nową siedzibę. „Koszty są poważne, ale z całą pewnością się zwrócą”

Fot. K. Kaszubski

Olsztyńska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej będzie miała nową siedzibę. IPN odkupił od PKS-u za 2 miliony 850 tysięcy złotych budynek przy ulicy Okrzei o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych.

Najpierw trzeba jednak go wyremontować i dostosować do potrzeb Instytutu – podkreślał, w trakcie uroczystego popisywania umowy kupna, prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Koszty poważne, ale z całą pewnością się zwrócą. Budynek daje możliwości prowadzenia działań edukacyjnych, zagospodarowania go i wyremontowania pod cele edukacyjne i naukowe. Myślę, że dzisiaj Olsztyn wzmacnia się pod względem narracji historycznej o budynek, który będzie tętnił życiem.

00:00 / 00:00

Instytut Pamięci Narodowej kupił budynek o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych od firmy PKS SA – nie krył satysfakcji prezes firmy Grzegorz Bartosiak.

Dla nas było istotne, żeby nie kupił tego jakiś deweloper, który przekształciłby go w mieszania. Sprzedaż nastąpiła z powodu połączenia dwóch powiązanych kapitałowo spółek, w wyniku czego mieliśmy do dyspozycji dwie siedziby. Z punktu widzenia transportu ciężarowego i turystycznego osobowego lepszą lokalizację jest baza po byłym PKS-ie towarowym.

00:00 / 00:00

Obiekt przy Okrzei po remoncie kapitalnym ułatwi pracę historykom – powiedział dyrektor delegatury Paweł Warot. Nowa siedziba stworzy lepsze możliwości i warunki pracy. Będzie trzykrotnie większa niż obecna. Pracownicy zyskają możliwości gromadzenia większej ilości materiałów archiwalnych dotyczących regionu. Lepsze warunki będą mieć także naukowcy oraz studenci, którzy będą chcieli korzystać z zasobów.

Pochodzący z 1954 roku budynek przy ulicy Okrzei posiada trzy kondygnacje oraz piwnicę i strych. Obiekt przejdzie remont kapitalny, który rozpocznie się w przyszłym roku. Jego koszt to około 5 milionów złotych. Olsztyńska delegatura IPN pierwszych gości będzie mogła przyjąć w ciągu 2 lat. Nowa siedziba, tak jak dotychczasowa przy ulicy Jagiellońskiej, znajdować się będzie w osiedlu Zatorze, 10 minut drogi pieszo od ścisłego centrum miasta.

IPN przywraca pamięć

Olsztyńska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej podczas konferencji „Przywracamy Pamięć” przedstawiła też dorobek ostatnich kilkunastu miesięcy. Jej naczelnik dr Paweł Warot zaznaczył, że zakres działań był bardzo szeroki, a delegatura zatrudnia zaledwie 11 osób.

Publikacje naukowe i edukacyjne, które ukazały się w tym czasie, trafiają do dzieci, młodzieży i nauczycieli. Powstają materiały edukacyjne, gry miejskie i rajdy. Wiele materiałów powstało m.in. dzięki współpracy z Polskim Radiem Olsztyn.

00:00 / 00:00

Krzysztof Kierski z biura badań historycznych zaprezentował najświeższy dorobek historyczny i edukacyjny.

Skupiłem się na studiach warmińsko-mazurskich z historii najnowszej, które są naszą czołową publikacją. Prezentują historię dziedzictwa Warmii i Mazur, historię tzw. ziem odzyskanych, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1945-1989. Działalność naukowa to także konferencje naukowe i publikacje pokonferencyjne.

00:00 / 00:00

W tym czasie ukazało się kilka wydawnictw naukowych. Są to m.in. „Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie. Struktury – kadry – działalność” czy  „Mein Kampf Józefa Stalina”. Wśród najciekawszych wydawnictw edukacyjnych są  m.in. „Warmia i Mazury 1980-1989”,  „Marcin Antonowicz 1966-1985” oraz albumy prezentujące sylwetki Żołnierzy Wyklętych związanych z regionem warmińsko-mazurskim.

Pracę Instytutu Pamięci Narodowej doceniła Agnieszka Borysewicz nauczycielka historii w zespole szkół budowlanych w Braniewie.

Instytut Pamięci narodowej ze względu na swoja pracę naukową i edukacyjną bardzo pomaga nauczycielom w ich pracy. Przygotowywane są materiały, które nie są na ogół dostępne, a mogą uzupełniać wiedzę, która wynika z podstawy programowej, zwłaszcza jeśli chodzi o wątki regionalne i lokalne. bardzo wartościowe prace, dzięki którym młodzież można zainteresować historią lokalną.

00:00 / 00:00

Fot. K. Kaszubski

Fot. K. Kaszubski

Fot. K. Kaszubski

Fot. K. Kaszubski

Autor: W. Chromy/K. Kaszubski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Zatorze, Olsztyn, PKS, remont, IPN, budynek, siedziba, Okrzei, Krzysztof Kierski, Paweł Warot, Karol Nawrocki, Instytutu Pamięci Narodowej, Grzegorz Bartosiak
Wypadki i awarie na drogach regionu

Dwie osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 53 z Olsztyna do Pasymia. Na wysokości Purdy Leśnej samochód osobowy wpadł do rowu i uderzył...

Zamknij
RadioOlsztynTV