Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Na antenie
12:09 Odkryj Warmię i Mazury
Wkrótce
12:45 Koło Historii
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn walczy ze smogiem. Ile „kopciuchów” jeszcze dymi?

opis

Czy polskie miasta pozbywają się „kopciuchów”? Raport na ten temat przygotowała Fundacja SmogLab. Analiza objęła ponad 30 największych aglomeracji, w tym Olsztyn.

W całej Polsce niskoemisyjne źródła ciepła stanowią 91 procent – wynika z danych Fundacji Smog Lab. Nasze miasto jest w środku stawki, a niechlubnym rekordzistą jest Łódź. Tam miasto wymienia średnio 50 nieemisyjnych pieców rocznie. Jeżeli to tempo nie wzrośnie, to Łódź pozbędzie się trujących urządzeń dopiero za… 256 lat. Jak sytuacja wygląda w stolicy regionu?

Według Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Olsztynie norm nie spełnia ponad 7 400 pieców. 729 z nich znajduje się w zasobie miasta.

Jako samorząd prowadzimy działania związane z wymianą pieców na opał, na efektywne ogrzewanie gazowe lub elektryczne w tych lokalach, które odzyskujemy i które są przeznaczone do remontu. W ostatnich latach zostało zlikwidowanych około 190 „kopciuchów”. W 2023 roku podłączony został do Miejskiej Sieci Centralnego Ogrzewania budynek stanowiący własność samorządu, a w tym i kolejnym roku planujemy podłączenie kolejnych

– powiedział Patryk Pulikowski, rzecznik olsztyńskiego ratusza. Dodatkowo taką chęć w tym roku zgłosiło 9 wspólnot mieszkaniowych z Olsztyna.

W walkę o czyste powietrze od lat włącza się Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Trwa Program Bezzwrotnego Dofinansowania, z którego mogą korzystać mieszkańcy, ale także m.in. wspólnoty mieszkaniowe.

Ci, którzy chcą wymienić piec na nowy, mogą skorzystać również z nowej odsłony programu Czyste Powietrze. Przypomnijmy, że został wstrzymany w listopadzie ubiegłego roku, bo wykryto nieprawidłowości. Teraz, żeby ich uniknąć, zaangażowani mają być tak zwani gminni operatorzy. Gminy dostaną ogłoszenia o naborze operatorów. – W kolejnym tygodniu ma odbyć się spotkanie informacyjne – powiedział Bartosz Nowicki, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Operatorzy mają być takimi aniołami-stróżami beneficjenta, szczególnie w tym najwyższym poziomie dofinansowania i w sytuacjach, gdy będzie wnioskował o prefinansowanie, czyli zaliczkę. Operator pomoże wypełnić wniosek, znaleźć ewentualnie wykonawców, którzy mogliby taki projekt zrealizować, a na etapie rozliczenia pomoże w organizacji audytu energetycznego i rozliczeniu samego projektu

– wyjaśnił.

Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z dwóch unijnych funduszy na nową odsłonę programu Czyste Powietrze przeznaczonych zostanie około 8 miliardów złotych. Wnioski będzie można składać od 31 marca.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w piec, ogrzewanie, czyste powietrze
opis
Olsztyński MPEC grozi dłużnikom odcinaniem dostaw ciepła

Ogrzewania i ciepłej wody mogą już niebawem nie mieć najbardziej uparci dłużnicy. Ostrzeżenia przed odcięciem ciepła będą wysyłane do wspólnot mieszkaniowych, które mają przynajmniej jednomiesięczne opóźnienia...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV