Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Olsztyn walczy ze smogiem. Ile „kopciuchów” jeszcze dymi?
Czy polskie miasta pozbywają się „kopciuchów”? Raport na ten temat przygotowała Fundacja SmogLab. Analiza objęła ponad 30 największych aglomeracji, w tym Olsztyn.
W całej Polsce niskoemisyjne źródła ciepła stanowią 91 procent – wynika z danych Fundacji Smog Lab. Nasze miasto jest w środku stawki, a niechlubnym rekordzistą jest Łódź. Tam miasto wymienia średnio 50 nieemisyjnych pieców rocznie. Jeżeli to tempo nie wzrośnie, to Łódź pozbędzie się trujących urządzeń dopiero za… 256 lat. Jak sytuacja wygląda w stolicy regionu?
Według Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Olsztynie norm nie spełnia ponad 7 400 pieców. 729 z nich znajduje się w zasobie miasta.
Jako samorząd prowadzimy działania związane z wymianą pieców na opał, na efektywne ogrzewanie gazowe lub elektryczne w tych lokalach, które odzyskujemy i które są przeznaczone do remontu. W ostatnich latach zostało zlikwidowanych około 190 „kopciuchów”. W 2023 roku podłączony został do Miejskiej Sieci Centralnego Ogrzewania budynek stanowiący własność samorządu, a w tym i kolejnym roku planujemy podłączenie kolejnych
– powiedział Patryk Pulikowski, rzecznik olsztyńskiego ratusza. Dodatkowo taką chęć w tym roku zgłosiło 9 wspólnot mieszkaniowych z Olsztyna.
W walkę o czyste powietrze od lat włącza się Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Trwa Program Bezzwrotnego Dofinansowania, z którego mogą korzystać mieszkańcy, ale także m.in. wspólnoty mieszkaniowe.
Ci, którzy chcą wymienić piec na nowy, mogą skorzystać również z nowej odsłony programu Czyste Powietrze. Przypomnijmy, że został wstrzymany w listopadzie ubiegłego roku, bo wykryto nieprawidłowości. Teraz, żeby ich uniknąć, zaangażowani mają być tak zwani gminni operatorzy. Gminy dostaną ogłoszenia o naborze operatorów. – W kolejnym tygodniu ma odbyć się spotkanie informacyjne – powiedział Bartosz Nowicki, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Operatorzy mają być takimi aniołami-stróżami beneficjenta, szczególnie w tym najwyższym poziomie dofinansowania i w sytuacjach, gdy będzie wnioskował o prefinansowanie, czyli zaliczkę. Operator pomoże wypełnić wniosek, znaleźć ewentualnie wykonawców, którzy mogliby taki projekt zrealizować, a na etapie rozliczenia pomoże w organizacji audytu energetycznego i rozliczeniu samego projektu
– wyjaśnił.
Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z dwóch unijnych funduszy na nową odsłonę programu Czyste Powietrze przeznaczonych zostanie około 8 miliardów złotych. Wnioski będzie można składać od 31 marca.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska