Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn ma kolejne jezioro. „Nie było go co najmniej kilkadziesiąt lat”

Płociduga Duża. Fot. FB Profesorskie Gadanie

Obfite opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro – Płociduga Duża. Zbiornik osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki.

Jezioro Płociduga Duża zostało osuszone, a jego tereny wykorzystywano jako łąki do wypasu koni. Do dziś śladem po tym akwenie było porastające to miejsce trzcinowisko, rozciągające się między rzeką Łyną a ul. Warszawską.

Intensywne deszcze spowodowały wzrost poziomu wody w rzece Łynie.

Do tego bobry podziurawiły wał przeciwpowodziowy i dzięki temu nadmiar wody z Łyny wpłynął do osuszonej kiedyś Płocidugi, co sprawiło, że to jezioro znowu zaczęło być widoczne w terenie

– powiedział prof. Stanisław Czachorowski, ekolog i hydrobiolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Zdaniem prof. Jolanty Grochowskiej kierującej Katedrą Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej na olsztyńskim uniwersytecie, oprócz bobrów, do odnowienia się Płocidugi przyczynił się też niedrożny system melioracyjny.

Jezioro pojawiło się na skutek większej ilości wody, ale należy spodziewać się, że woda opadnie i ponownie będzie to trzcinowisko

– stwierdziła prof. Jolanta Grochowska.

Osuszone przed ponad 100 laty dawne jezioro stało się naturalnym zbiornikiem retencyjnym. W ocenie prof. Czachorowskiego trudno wyobrazić sobie bardziej przyjazne środowisku rozwiązanie. Uważa on jednak, że woda z Płocidugi odpłynie i jezioro po pewnym czasie znowu zniknie. Temu właśnie służą tereny nadzalewowe: by wylewał się na nie nadmiar wody.

Mam nadzieję, że nikt nie będzie próbował naprawiać, uszczelniać wałów, by Łyna nie wylewała. Gdy są obfite opady deszczu, to rzeka musi gdzieś wylać, i wspaniale się stało, że wylała właśnie tak, jak wylała

– powiedział profesor.

Po ostatnich opadach deszczu Łyna wylała jeszcze na łąki pod wsią Bartąg koło Olsztyna. Wały w tym miejscu umocniło wojsko.

To nieszczęście – te łąki też powinny być zalewane, tak działa natura

– powiedział prof. Czachorowski. Jego zdaniem nawet krótkotrwały czas trwania w tym miejscu jeziora będzie miał pozytywne skutki przyrodnicze.

Łynostrada pod wodą

Wraz z przelewaniem się wody z koryta Łyny do Płocidugi, zalana została Łynostrada,czyli poprowadzona groblą droga rowerowa. Urząd Miasta Olsztyna wyłączył tę część Łynostrady z użytkowania.

Bardzo wysoki stan wody w Łynie spowodował nasączenie grobli wodą, co uniemożliwia jej naprawę w obecnej chwili

– poinformowała Ewelina Górska z zespołu Komunikacji i Edukacji Wód Polskich w Białymstoku.

Zapowiedziała, że Zarząd Zlewni w Olsztynie przystąpi do naprawy grobli po obniżeniu się poziomu wody w rzece. Dodała, że oprócz zalanej ścieżki rowerowej, nie ma zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz innych uszkodzeń.

Jeziora w granicach Olsztyna

W granicach Olsztyna leży 11 jezior i pięć mniejszych akwenów wodnych. Największe to jezioro Ukiel, zwane również Krzywym (412 ha). Ukiel, poprzez Jezioro Czarne (1,3 ha), połączone jest z Jeziorem Długim (26,8 ha). Pomiędzy zatokami Krzywego leży jezioro Sukiel (20,8 ha), a na północ od Długiego – jezioro Podkówka (7 ha).

Drugie co do wielkości jest Jezioro Kortowskie (89,7 ha), sąsiadujące z najmniejszym Jeziorem Modrzewiowym (0,2 ha) i Jeziorem Starodworskim (6 ha). Najniżej położonym jest jezioro Redykajny (29,9 ha), nieopodal którego znajdują się jeziora Tyrsko (18,6 ha) i Żbik (1,2 ha).

Na wschodzie Olsztyna do sosnowego boru przylega jezioro Skanda (51,1 ha). Na północ od niego leży jezioro Track (52,8 ha), jako jedyne w mieście będące wynikiem działalności człowieka, oraz jeziorko Pereszkowo (1,2 ha).

Płociduga Duża. Fot. FB Profesorskie Gadanie

Płociduga Duża. Fot. FB Profesorskie Gadanie

Autor: A. Libudzka/J. Kiewisz-Wojciechowska/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w jezioro, Łyna, Stanisław Czachorowski, łąki, zbiornik wodny, zbiornik retencyjny, łynostrada, rzaka
Kolejny turysta utonął. To nie pierwsza tragedia w tym tygodniu

W jeziorze Krzywe niedaleko Mrągowa utonął 72-letni turysta. To kolejne tragiczne zdarzenie w ciągu ostatnich kilku dni na Warmii i Mazurach. Oficer dyżurny policji w Mrągowie...

Zamknij
RadioOlsztynTV