Okruchy dnia
Lubię takie zabawy literackie i filmowe, porównywanie lektury i filmu. Ostatnio taka przygoda przydarzyła mi się w zeszłym tygodniu i to na najwyższym poziomie.
Jakimś cudem lata temu przegapiłem kapitalną powieść Kazuo Ishiguro „Okruchy dnia”, nie mam pojęcia dlaczego tak się stało, zazwyczaj śledzę nowości wydawnicze, zwłaszcza z kręgu literatury anglosaskiej, natomiast film nakręcony przez Jamesa Ivorego w/g powieści Ishiguro obejrzałem przynajmniej dwukrotnie. „Okruchy dnia” w reżyserii Ivorego z Anthony Hopkinsem i Emmą Thompson to filmowe arcydzieło, jak większość obrazów Jamesa Ivorego.
Lubię jego filmy za: styl, klimat, aktorów, smakowite adaptacje literatury, gust i staroświeckie podejście do filmowej substancji. Kino Ivorego nie jest kinem zabiegającym o młodego, niecierpliwego widza i właśnie takie kino lubię, to raczej kino konesera, znudzonego nowoczesnością i niesamowitym tempem współczesnych filmów.
Zwróciliście Państwo uwagę na nowego Mad Maxa czy nowe Gwiezdne Wojny, obłędna prędkość aż w głowie się kręci.
Właśnie czytam sobie „Okruchy dnia” Kazuo Ishiguro i rozkoszuję się powolną narracją, przemyśleniami kamerdynera Stevensa – Anthony Hopkins, z zaciekawieniem obserwuję pannę Kenton – oczywiście Emma Thompson i zastanawiam się gdzie podziały się czasy takich filmów i takich powieści, rozgrywających się na angielskiej prowincji, niespiesznych, refleksyjnych, mądrych, skłaniających do zadumy nad nieodwracalnie mijającym czasem i jakże często przegranym życiem, bo właśnie taki był los bohaterów „Okruchów dnia”.
„Okruchy dnia” to nasze wspomnienia, to to co zostało po życiu, które gdzieś zgubiliśmy w odmętach czasu, wśród codziennych kłopotów, między mniejszymi a większymi tragediami. I dopiero gdy nadchodzi ta słynna Jesień Życia, zaczynamy zastanawiać się nad sensem życia i sensem naszych starań wszelakich. Ale proszę Państwa jedno jest pewne w życiu, warto dobrze spędzić czas z książką a przy okazji zahaczyć o niezłe kino.
Kinoman