Ojczystego języka uczą za granicą. Do Polski przyjechali na na specjalne warsztaty dokształcające
Na co dzień większość z nich uczy języka polskiego. Tym razem sami zasiądą w uniwersyteckich ławkach po to, by lepiej mówić w języku swoich przodków. Do Torunia, Opola, Wrocławia, Poznania i Olsztyna przyjechali z Ukrainy, Białorusi, a nawet dalekiej Brazylii. Mowa o warsztatach w ramach „Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego”. To inicjatywa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
– Uczę dzieci języka polskiego w Dnieprze – powiedziała Julia Litwinowa, nauczycielka z Ukrainy.
Teraz będę uczyła się sama. Tutaj jest tak, że gdzie tylko stoisz, to słyszysz język polski
– dodała.
Maria Czerniak z Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Browarach Kijowskich na Ukrainie uczy języka polskiego od 14 lat. Jak twierdzi, to język trudniejszy niż można się tego spodziewać.
Moi uczniowie mają problem na przykład z homonimami. W naszym języku sklep oznacza miejsce spoczynku. Taki przykład
– mówiła Maria Czerniak.
Większość zajęć „Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego” odbędzie się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Uczestnicy Akademii wezmą udział m.in. w lektoratach językowych, będą dyskutować w klubie filmowym, a także przejdą indywidualne konsultacje językowe.
– W Olsztynie zajęcia odbywają się po raz pierwszy – podkreślała Małgorzata Czeczora ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, szefowa Domu Polonii w Ostródzie.
Na nich mają szansę i możliwość zrozumieć język polski po to, żeby później przekazywać go rodzinie i znajomym w kraju, w którym mieszkają. Być może nasz język trafi wówczas do osób, które chcą wrócić do Polski, bo kochają naszą tradycję i kulturę
– mówiła Czeczora.
– Język polski zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych języków – przekonywał dr Sebastian Przybyszewski z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM.
Tutaj mamy w większości osoby, które posługują się językiem polskim w sposób bardzo zaawansowany, ale i ich można czegoś nauczyć
– dodał.
Uczestnicy „Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego” będą w Olsztynie do przyszłego czwartku.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio