Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ojczystego języka uczą za granicą. Do Polski przyjechali na na specjalne warsztaty dokształcające

Fot. M. Lewiński

Na co dzień większość z nich uczy języka polskiego. Tym razem sami zasiądą w uniwersyteckich ławkach po to, by lepiej mówić w języku swoich przodków. Do Torunia, Opola, Wrocławia, Poznania i Olsztyna przyjechali z Ukrainy, Białorusi, a nawet dalekiej Brazylii. Mowa o warsztatach w ramach „Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego”. To inicjatywa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Uczę dzieci języka polskiego w Dnieprze – powiedziała  Julia Litwinowa, nauczycielka z Ukrainy.

Teraz będę uczyła się sama. Tutaj jest tak, że gdzie tylko stoisz, to słyszysz język polski

– dodała.

Maria Czerniak z Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Browarach Kijowskich na Ukrainie uczy języka polskiego od 14 lat. Jak twierdzi, to język trudniejszy niż można się tego spodziewać.

Moi uczniowie mają problem na przykład z homonimami. W naszym języku sklep oznacza miejsce spoczynku. Taki przykład

– mówiła Maria Czerniak.

Większość zajęć „Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego” odbędzie się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Uczestnicy  Akademii wezmą udział m.in. w lektoratach językowych, będą dyskutować w klubie filmowym, a także przejdą indywidualne konsultacje językowe.

– W Olsztynie zajęcia odbywają się po raz pierwszy – podkreślała Małgorzata Czeczora ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, szefowa Domu Polonii w Ostródzie.

Na nich mają szansę i możliwość zrozumieć język polski po to, żeby później przekazywać go rodzinie i znajomym w kraju, w którym mieszkają. Być może nasz język trafi wówczas do osób, które chcą wrócić do Polski, bo kochają naszą tradycję i kulturę

– mówiła Czeczora.

– Język polski zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych języków – przekonywał dr Sebastian Przybyszewski z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM.

Tutaj mamy w większości osoby, które posługują się językiem polskim w sposób bardzo zaawansowany, ale i ich można czegoś nauczyć

– dodał.

Uczestnicy „Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego” będą w Olsztynie do przyszłego czwartku.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, warsztaty, język polski, Wspólnota Polska, Maria Czerniak, dr Sebastian Przybyszewski
Prawie 1800 studentów złożyło przysięgę wojskową. Byli wśród nich ochotnicy z UWM

Zgłaszając się do Legii Akademickiej podjęliście decyzję dobrą dla siebie i dla kraju. Realizujecie osobiste marzenia, a zarazem jesteście gotowi do wyrzeczeń w imię polskiej racji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV