Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 1800 studentów złożyło przysięgę wojskową. Byli wśród nich ochotnicy z UWM

Studenci złożyli przysięgę wojskową m.in. w Toruniu. Fot. mon.gov.pl

Zgłaszając się do Legii Akademickiej podjęliście decyzję dobrą dla siebie i dla kraju. Realizujecie osobiste marzenia, a zarazem jesteście gotowi do wyrzeczeń w imię polskiej racji stanu. Wasze dojrzałe decyzje zasługują na wielki szacunek – napisał w liście Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej do studentów, którzy 21 lipca złożyli przysięgę wojskową.

W 8 miastach w Polsce prawie 1800 studentów, którzy przystąpili do pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Legia Akademicka” złożyło przysięgę wojskową.  Wcześniej studenci musieli przejść szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz pozytywnie zdać egzaminy wojskowe.

Studencką przysięgę w Zegrzu obserwowała Agnieszka Drążkiewicz.

00:00 / 00:00

Studentom po przysiędze przysługuje dzień wolnego. Od poniedziałku większość z nich rozpocznie w drugą część szkolenia, kurs podoficerski. Po jego zakończeniu zostaną żołnierzami rezerwy. Wielu studentów deklaruje, że po zakończeniu nauki chce związać się z mundurem na stałe.

Legia Akademicka to program pilotażowy zainicjowany w ubiegłym roku przez kierownictwo resortu obrony. Program obejmuje zajęcia teoretyczne organizowane w czasie roku akademickiego na uczelniach oraz zajęcia praktyczne organizowane w wakacje w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju.

Chęć wstąpienia do Legii Akademickiej zadeklarowało prawie 300 studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Autor: IAR/K.Piasecka
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, Wojsko Polskie, Legia Akademicka
Zmiana dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

Po ponad 2 latach generał Jarosław Gromadziński kończy dowodzenie w 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Został powołany na stanowisko zastępcy dowódcy 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Generał Gromadziński ...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV