Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ograniczenia w jeździe samochodem z powodu pandemii koronawirusa. Gdzie możemy poruszać się autem?

Zaostrzone przepisy poruszania się, dotyczą także jazdy samochodem. Kto może jeździć w obecnej sytuacji autami?

Przede wszystkim obostrzenia nie dotyczą branży transportowej. Poza tym poruszanie się autem jest jak najbardziej dozwolone jeśli dojeżdżamy nim do pracy, prowadzimy swoją firmę lub gospodarstwo rolne, albo wykonujemy usługi związane z działalnością zawodową.

Korzystanie z samochodu jest również dozwolone w wolontariacie, gdy pomagamy najbliższej rodzinie, osobom starszym i izolowanym oraz żeby dojechać na wizytę do lekarza.

Generalnie z samochodu możemy skorzystać wtedy, gdy musimy załatwić niezbędne sprawy życia codziennego. A za takie możemy traktować np. wyjazd do sklepu budowlanego po rzeczy potrzebne, by naprawić poważną domową usterkę. Dopuszczalna jest wizyta u mechanika, by naprawić auto i możemy pojechać do stacji diagnostycznej żeby przeprowadzić okresowy przegląd techniczny – bo akurat kończy się termin.

Jeżeli chodzi o rejestrację kupionego samochodu, to np. Starostwo Powiatowe w Olsztynie rejestruje obecnie tylko auta kupione u dealerów i w komisach samochodowych – informuje starosta Andrzej Abako:

Mamy porozumienie z dealerami i oni sami osobiście rejestrują samochody, w związku z tym mamy kontakt tylko z jedną osobą, To samo uzgodniliśmy dziś ze stowarzyszeniem komisów.

00:00 / 00:00

Jeżeli samochód kupujemy od osoby prywatnej, to nie trzeba go w tej chwili rejestrować na siebie – dodaje starosta Abako:

Jeżeli państwo kupujecie samochód od kogoś, to on był już zarejestrowany. Najważniejsze, żeby miał aktualne badania techniczne i żeby miał ubezpieczenie. Możecie państwo jeździć na starych dokumentach i nie ma z tym żadnego problemu. Natomiast trzeba do nas przesłać umowę kupna-sprzedaży, żebyśmy mogli wyrejestrować ten samochód (red.: z poprzedniego właściciela), a później Państwu zarejestrujemy, jak będzie można.

00:00 / 00:00

Z kolei w Wydziale Komunikacji w Urzędzie Miejskim w Olsztynie zarówno sprzedaż jak i kupno samochodu, można zgłosić on-line przez platformę ePUAP.

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w auto, samochód, ruch drogowy, ograniczenia, Andrzej Abako, jazda samochodem
Jak policzyć liczbę pasażerów? Samorządy analizują różne rozwiązania

Komunikacja miejska musi się dostosować do rządowego rozporządzenia zmniejszającego m.in. liczbę pasażerów w autobusach i tramwajach. Kiedy zmiany zaczną funkcjonować w Olsztynie? W autobusie może być...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV