Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Droższe śmieci w Elblągu. Od stycznia mieszkańcy zapłacą więcej także za odpady segregowane

Fot. fotolia

Mieszkańców Elbląga, którzy nie chcą sortować domowych śmieci czeka jeszcze wyższa podwyżka.

Samorząd tłumaczy tę konieczność rosnącymi kosztami funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Opłaty od mieszkańców nie pokrywają go choć, w założeniu ustawy, miał być samofinansujący. Dlatego miasto co roku dokłada do systemu. W tym roku, mimo wzrostu opłat to już kolejne 1,5 miliona złotych.

Do Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu przywożonych około 80 tysięcy ton odpadów z miasta i okolicznych gmin. Jedna trzecia z nich trafia na składowisko, reszta jest przetwarzana.

To wciąż za mało, bo dyrektywa unijna jest zdecydowania bardziej wymagająca. Także wobec obywateli, którzy muszą segregować odpady. Bywa z tym różnie

– tłumaczy dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów Andrzej Lemanowicz.

Najlepiej idzie segregacja makulatury, dużo gorzej plastyku czy szkła. Problemem jest to, że mieszkańcy deklarują sortowania odpadów, ale w rzeczywistości nie robią tego.

Decyzja w sprawie podwyżek zapadnie na najbliższej sesji Rady Miasta 28 listopada. Rok temu, kiedy procedowana była ostatnia podwyżka był sprzeciw części radnych, którzy domagali się uszczelnienia systemu.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, odpady, śmieci, podwyżka, ceny
Kilka kilogramów narkotyków w dwóch mieszkaniach. 30-latek z Elbląga ma na swoim koncie więcej grzechów

Pod zarzutem posiadania znacznych ilości narkotyków zatrzymano 30-letniego mieszkańca Elbląga. W jego mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie 3 kilogramy amfetaminy i marihuany. 30-latek został zatrzymany w lokalu,...

Zamknij
RadioOlsztynTV