Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Od stycznia rusza bezpłatna pomoc uzależnionej młodzieży. Zapotrzebowanie jest bardzo duże
To będzie pierwsza na Warmii i Mazurach poradnia uzależnień, w której dzieci i młodzież dostaną nieodpłatną pomoc. Placówka rusza w Olsztynie od stycznia 2024 roku.
Poradnia uzależnień dla dzieci i młodzieży to kolejny krok do kompleksowego zaopiekowania się najmłodszymi mieszkańcami regionu. Przed nami uruchomienie Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej, które ma działać przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce koło Olsztynka, ale zanim obiekt ruszy – działać trzeba już, bo problemy psychiczne i psychobiologiczne dzieci i młodzieży nie mogą czekać.
W listopadzie – pod opieką szpitala w Ameryce – działalność rozpoczął ośrodek środowiskowej opieki w Olsztynie. Zapotrzebowanie na pomoc przerosło oczekiwania. Pierwsze doby po udostępnieniu informacji o uruchomieniu ośrodka w mediach społecznościowych te udostępniło ponad 1 300 osób. Dziś po niespełna dwóch miesiącach działania na liście oczekujących zapisanych jest kilkaset młodych osób.
Od stycznia zakres pomocy zwiększy się. Opieką zostaną objęte dzieci, które wpadły w sidła nałogu. – To pierwsze takie miejsce w regionie – wyjaśniał Roman Lewandowski – dyrektor szpitala w Ameryce.
Dotychczas można było korzystać jedynie z oferty MONAR-u i prywatnych praktyk, leczenie na NFZ często było związane z długim oczekiwaniem, teraz ma się to zmienić
– mówił w rozmowie z naszą reporterką.
Andrzej Czuszyński, psycholog kliniczny w nowej poradni i koordynator zespołu psychologów i psychoterapeutów zauważył, że zapotrzebowanie na pomoc jest ogromne.
Obecnie na przyjęcie w ośrodku, który działa od listopada jest 500 młodych pacjentów. Zapisy do poradni uzależnień już ruszyły i są pierwsze zgłoszenia. W ośrodku, który działa od listopada diagnozowane jest leczenie uzależnień behawioralnych, czyli od czynności – np. uzależnień od Internetu, hazardu, pornografii. Nowy punkt ma skupić się na leczeniu z nałogów od substancji – narkotyków, alkoholu, leków i innych środków zmieniających świadomość
– zapowiedział.
Obok informacji o nowym punkcie pomocowym dla rodzin uzależnionych dzieci kluczowe jest też uzyskanie w nim pomocy bezpłatnie. To możliwe dzięki finansowaniu przez NFZ. Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału funduszu Magdalena Mil wyjaśniła, że oferta skierowana jest do pacjentów, którzy nie uzyskali jeszcze pełnoletności, i tych do 21. roku życia, po wcześniejszym przedstawieniu dokumentów potwierdzających kontynuację nauki.
Proces diagnostyczny w Poradni Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży ma obejmować 3 wizyty. Po konsultacji z terapeutą uzależnień, będzie on kwalifikował pacjentów do lekarza psychiatrii, na kontynuacje psychoterapii lub na leczenie w poradni psychologicznej.
Co ważne, wsparciem będą objęte całe rodziny, nie tylko dziecko. Anna Kazaniecka-Łuczyńska, specjalista psychoterapii uzależnień podkreśliła, że w leczeniu uzależnień ważne jest podejście holistyczne, bez zmiany rodziny nie da się pomóc dziecku w nałogu. Rodzice też muszą wiele zmienić.
Poradnia działać będzie przy ulicy Towarowej w Olsztynie. To pierwszy poziom referencyjny, ale już w 2024 roku w budynku szpitala w Ameryce ma ruszyć też oddział stacjonarny, także po to, by bez zwłoki zacząć kształcić przyszłą kardę Północnego Centrum Psychiatrii.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski