Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś wyjazdowy zespół szczepi pacjentów. Zgłoszono 5 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Szpital Miejski w Elblągu i Szpital Powiatowy w Pasłęku uruchamiają od dziś zespoły wyjazdowe. Będą szczepiły w domach pacjentów, którzy nie mogą samodzielnie lub z pomocą dotrzeć do punktu szczepień.

Elbląg

W tym tygodniu preparat Pfizera dostanie 30 osób. Na liście zespołu wyjazdowego jest obecnie około 200 pacjentów.

Każdy dzień pracy zespołów wyjazdowych musi być dokładnie zaplanowany. Ekipa to kierowca i lekarz, który zbada pacjenta, poda mu szczepionkę i odczeka razem z nim przewidziany czas po zastrzyku. Każdy musi być umówiony na konkretną godzinę. Wizyta potrwa około 45 minut – tłumaczy Małgorzata Adamowicz rzeczniczka szpitala miejskiego.

W wielu przypadkach lekarz będzie musiał też pomóc w wypełnieniu ankiety, którą pacjent przed szczepieniem podpisuje. W Elblągu jest też możliwość bezpłatnego dojazdu do punktu szczepień, który organizuje samorząd. Do dziś z takiej pomocy skorzystało około 50 elblążan.

Powiat elbląski

Akcję koordynuje Szpital Powiatowy w Pasłęku. Do zaszczepienia jest 27 osób. Wyjazdowy zespół szczepienny dotrze do mieszkańców z różnych części powiatu – m.in. do Tolkmicka, Suchacza czy Rychlik. Pacjenci będą szczepieni preparatem Pfizera. Do tej pory w powiecie elbląskim zaszczepiono prawie 5 tysięcy mieszkańców. Natomiast w całym województwie warmińsko-mazurskim wykonano ponad 183 tysiące szczepień.  Szczepienia potrwają do piątku.

Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)

Od początku akcji Narodowego Programu Szczepień w Elblągu i powiecie elbląskim odnotowano 5 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych. Tyle zgłoszeń, zgodnie z procedurą dotarło do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemicznej. Żaden przypadek nie dotyczył AstraZeneki i nie zagrażał zdrowiu czy życiu osoby zaszczepionej.

W Elblągu i powiecie elbląskim szczepienia przyjęło ponad 23 tysiące mieszkańców. Liczba obejmuje sumę 3 dostępnych preparatów, choć sanepid nie ma danych o tym, ile dawek każdego z ich podano. Ważne są za to zgłoszenia o niepożądanych odczynach poszczepiennych. Tych jest pięć, wszystkie informujące o łagodnym ich charakterze. Wszystkie dotyczą odczuć po szczepionce Pfizera, po AstraZence nie ma dotąd żadnego zgłoszenia – informuje Marek Jarosz, powiatowy inspektor sanitarny.

NOP to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki.  Najczęściej można się spotkać z łagodnymi przypadkami. Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie. Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków.

Przypomnijmy, akcja szczepień obejmuje teraz kolejne grupy, po medykach i nauczycielach. Szczepionki przyjmują nadal seniorzy oraz kolejne roczniki sześćdziesięciolatków, a także pacjenci onkologiczni i przewlekle chorzy.

Autor: MZ/M. Stankiewicz/A. Pastuszka
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepienie, szczepionka, koronawirus, PFIZER, AstraZeneca, zespół wyjazdowy, NOP
Prawie 17 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Od wczoraj zmarło 396 osób

W województwie warmińsko-mazurskim wykryto 894 nowe przypadki. Dziś mamy też najwyższy wskaźnik zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców w kraju. Wynosi - 6,29 W Olsztynie odnotowano 166 przypadków. Potem jest powiat...

Zamknij
RadioOlsztynTV