Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Od dziś cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. „Musimy zahamować wzrost zakażeń”

fot. Przemysław Getka

Cała Polska w czerwonej strefie – w związku z lawinowym wzrostem zakrążeń koronawirusem premier Mateusz Morawiecki w piątek przedstawił nowe obostrzenia.

Wśród nich znalazł się obowiązek przejścia na nauczanie zdalne szkół podstawowych od klas czwartych. Ten pomysł chwali Marek Wąsik, dyrektor SP 34 w Olsztynie.

Wydaje mi się, że to jest najlepsze rozwiązanie, jakie można było wymyślić – biorąc pod uwagę to, że ta liczba dzieci w szkole się zmniejszy. Zostaną klasy 1-3, więc to co my jako dyrektorzy w tej chwili musimy zrobić, to tylko dopasować zajęcia tych osób, które uczą dodatkowo w tych klasach. Będziemy przygotowywać się do przejścia na nauczanie zdalne w klasach 4-8.

00:00 / 00:00

Oprócz tego dzieci i młodzież będą mogli poruszać się na zewnątrz tylko w towarzystwie osoby dorosłej.

Kolejne obostrzenia to ograniczenie spotkań grup do pięciu osób, oraz ograniczenie działalności lokali gastronomicznych do wydawania jedzenia na wynos. W ocenie Janusza Dzisko, warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, to dobra decyzja.

Ograniczenie kontaktów zdaje się być podstawową rzeczą przy dużym zagęszczeniu, słabej wentylacji i temu podobnych rzeczach. Dla nas największym zagrożeniem jest osoba dodatnia bezobjawowa. Ich jest coraz więcej. Taka osoba będzie korzystała z barów, kawiarni itp.

00:00 / 00:00

Szczególną opieką rząd chce objąć osoby starsze. „Seniorzy pozostańcie w domu” – takimi słowami zwrócił się premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. To dobra decyzja – skomentował dr Piotr Kocbach, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych i dyrektor szpitala covidowego w Ostródzie.

Zdecydowanie widać po statystykach, kto umiera z powodu COVID-u. Najczęściej COVID jest przysłowiowym gwoździem do trumny. Seniorzy są osobami, które mają dużo chorób przewlekłych ,a te niestety usposabiają do tego, że  dochodzi do zaostrzenia i niestety seniorzy umierają. W związku z tym jako grupa szczególna – powinni zachować ten reżim i nie wychodzić z domu.

00:00 / 00:00

Premier zapowiedział organizację korpusu wsparcia dla seniorów. Znajdą się w nim odpowiednie służby, wolontariusze, harcerze i tzw. terytorialsi – mówi szeregowa Sabina Mazurek z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na pewno nikt, kto potrzebuje wsparcia, nie zostanie bez pomocy. Jesteśmy gotowi do wykonywania zapowiedzianych przez premiera zadań. Na pierwszej linii są miejskie ośrodki pomocy społecznej oraz domy pomocy społecznej. Kiedy instytucje cywilne wyczerpią swój potencjał, my jako wojsko wejdziemy z pomocą.

00:00 / 00:00

Oprócz nowych restrykcji w całej Polsce obowiązują dotychczasowe zasady czerwonej strefy, w tym obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uwaga, pilne, obostrzenia, koronawirus
Koronawirus w Indykpolu AZS-ie Olsztyn. Chorych jest 14 osób

Stało się to, o czym nieoficjalnie mówiło się od kilku dni. Wyniki badań na obecność COVID-19 stwierdziły 14 pozytywnych przypadków w składzie oraz sztabie szkoleniowym Indykpolu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV