Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oblicza przemocy w Polsce. W Olsztynie eksperci z całego kraju zastanawiali się jak walczyć z brutalnością i wspierać ofiary

Wciąż zbyt dużo kobiet i dzieci doświadcza przemocy

O tym jak skutecznie przeciwdziałać przemocy zastanawiali się uczestnicy 3. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pod hasłem Oblicza Przemocy.

Główne zagadnienia poruszane podczas, odbywającej się w Olsztynie, konferencji dotyczyły instytucjonalnego wsparcia ofiar. Wciąż zbyt dużo kobiet i dzieci doświadcza przemocy. Prelegenci zauważają, że w ostatnich latach dużo się zmieniło, ale dużo trzeba jeszcze zrobić.

Zdaniem Moniki Falej z fundacji FIKA trzeba doprowadzić do większej skuteczności podejmowanych działań. Podkreślała, że wiele ofiar przemocy szukało pomocy i nie dostało jej w odpowiednim momencie. To skutkowało tragediami.

W systemie wsparcia ofiar wciąż najbardziej kuleje przepływ informacji między instytucjami powołanymi do pomocy ofiarom. To utrudnia diagnozowanie problemu i podejmowanie skutecznych działań. Inna kwestią jest wciąż zbyt duża znieczulica społeczna. Ludzie nie reagują na krzywdę innych.

Dr Anna Kucharska-Dziedzic – prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na rzecz Kobiet BABA zwracała uwagę na siłę działania organizacji pozarządowych, które często są alternatywą dla systemowych działań. Jej zdaniem trzeci sektor działa skutecznie, bo działalność fundacji czy stowarzyszeń opiera się na zaufaniu. To powoduje, że ludzie, którzy otrzymali odpowiednią pomoc później przyprowadzają kolejne osoby.

Rozmawiano także o roli szkół w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, niedostatecznym przygotowaniu specjalistów do pracy z ofiarami, a także pomocy kobietom zagrożonym i doświadczającym przemocy. Organizatorem konferencji był Wydział Nauk Społecznych UWM i Fundacja „Inicjatywa Kobiet Aktywnych” FIKA.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bicie, przemoc, ofiary, ofiara
Szarpał, wykręcał ręce i straszył. 52-latek znęcał się nad matką

Kara do 5 lat pozbawienia wolności może grozić 52-letniemu mężczyźnie za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoją matką. Zebrany przez policjantów i prokuratora materiał dowodowy...

Zamknij
RadioOlsztynTV