Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niemiecka ZDF nie przeprosi za „polskie obozy zagłady”

Jedna z bram obozu zagłady byłego obozu Auschwitz zbudowanego przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Fot. Muzeum Auschwitz

Krakowski sąd oddalił powództwo przeciwko niemieckiej telewizji ZDF.

Nadawcę pozwał były więzień Obozu Auschwitz Karol Tendera, który jest oburzony użytym przez ZDF sformułowaniem „polskie obozy zagłady„. Tak określono obozy Auschwitz i Majdanek na stronie internetowej publicznego nadawcy w Niemczech. Karol Tendera domagał się przed sądem sprostowania i przeprosin w polskiej i niemieckiej prasie. Byłego więźnia oburzyła zapowiedź filmu umieszczona na stronie internetowej ZDF w 2013 roku, w której użyto sformułowania „polskie obozy zagłady”.

Sąd okręgowy w Krakowie oddalił powództwo 95-letniego Karola Tendery przeciwko niemieckiemu nadawcy, jednak uznał, że jego dobra osobiste zostały naruszone – mówiła sędzia Justyna Sieklicka – Pawlak.

00:00 / 00:00

Stacja ZDF dwukrotnie przeprosiła Karola Tenderę jeszcze przed rozpoczęciem procesu. Odczytywanie wyroku starał się zakłócić jeden z mężczyzn, który przyszedł wysłuchać decyzji sądu

00:00 / 00:00

Kłamliwe określenie to usunięto ze strony niemieckiego nadawcy dopiero po interwencji polskich prawników z olsztyńskiego Stowarzyszenia Patria Nostra. Mecenas Lech Obara z Olsztyna, który reprezentował Karola Tenderę zapowiedział apelację od wyroku krakowskiego sądu.

00:00 / 00:00

Mecenas Lech Obara dodał, że chodzi o samą formę przeprosin Karola Tendery. Stacja ZDF w liście do byłego więźnia przepraszała i tłumaczyła, że skopiowała zapowiedź od innej stacji, która wyprodukowała film.

00:00 / 00:00

Pełnomocnicy nadawcy przed sądem dowodzili, że ZDF zapobiegł skutkom pomyłki i nie uchyla się od mówienia o odpowiedzialności narodu niemieckiego za powstanie obozów zagłady. Tymczasem mecenas Lech Obara podkreśla, że na stronie ZDF nadal zdarzają się określenia „Polskie obozy zagłady”.

 

(wch/iar/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, telewizja, Niemcy, auschwitz, obozy koncentracyjne, obóz zagłady
Ruszył proces zabójcy 87-latki na olsztyńskich Nagórkach

Przed olsztyńskim sądem ruszył proces 30-letniego Michała G., oskarżonego o brutalne morderstwo starszej kobiety. Do tragedii doszło w czerwcu ubiegłego roku. 87-letnia Zofia C. została napadnięta...

Zamknij
RadioOlsztynTV