Niemiecka ZDF nie przeprosi za „polskie obozy zagłady”
Krakowski sąd oddalił powództwo przeciwko niemieckiej telewizji ZDF.
Nadawcę pozwał były więzień Obozu Auschwitz Karol Tendera, który jest oburzony użytym przez ZDF sformułowaniem „polskie obozy zagłady„. Tak określono obozy Auschwitz i Majdanek na stronie internetowej publicznego nadawcy w Niemczech. Karol Tendera domagał się przed sądem sprostowania i przeprosin w polskiej i niemieckiej prasie. Byłego więźnia oburzyła zapowiedź filmu umieszczona na stronie internetowej ZDF w 2013 roku, w której użyto sformułowania „polskie obozy zagłady”.
Sąd okręgowy w Krakowie oddalił powództwo 95-letniego Karola Tendery przeciwko niemieckiemu nadawcy, jednak uznał, że jego dobra osobiste zostały naruszone – mówiła sędzia Justyna Sieklicka – Pawlak.
Stacja ZDF dwukrotnie przeprosiła Karola Tenderę jeszcze przed rozpoczęciem procesu. Odczytywanie wyroku starał się zakłócić jeden z mężczyzn, który przyszedł wysłuchać decyzji sądu
Kłamliwe określenie to usunięto ze strony niemieckiego nadawcy dopiero po interwencji polskich prawników z olsztyńskiego Stowarzyszenia Patria Nostra. Mecenas Lech Obara z Olsztyna, który reprezentował Karola Tenderę zapowiedział apelację od wyroku krakowskiego sądu.
Mecenas Lech Obara dodał, że chodzi o samą formę przeprosin Karola Tendery. Stacja ZDF w liście do byłego więźnia przepraszała i tłumaczyła, że skopiowała zapowiedź od innej stacji, która wyprodukowała film.
Pełnomocnicy nadawcy przed sądem dowodzili, że ZDF zapobiegł skutkom pomyłki i nie uchyla się od mówienia o odpowiedzialności narodu niemieckiego za powstanie obozów zagłady. Tymczasem mecenas Lech Obara podkreśla, że na stronie ZDF nadal zdarzają się określenia „Polskie obozy zagłady”.
(wch/iar/bsc)