W rezydencji Księcia Poetów
(…) kto się treściwemi chce rytmami wsławić,
Ten musi dzień choć jeden w Heilsbergu zabawić
Tu nasz prawdziwy Parnas, nasze Hippokreny
Tu miłe swoją słyną bujnością Kameny
(St. Trembecki, Gość w Heilsbergu)
Heilsberg wymieniony we fragmencie listu poetyckiego królewskiego szambelana Stanisława Trembeckiego do biskupa Ignacego Krasickiego to dzisiejszy Lidzbark Warmiński. W mieście tym Krasicki przebywał przez niemal trzy dekady; tu gromadził wokół siebie duchownych, artystów, uczonych i malarzy oraz strojne damy, tu powstały jego najważniejsze utwory literackie.
Przyszły hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, poeta, komediopisarz, encyklopedysta, bywalec salonów, uczestnik słynnych obiadów czwartkowych i hojny gospodarz lidzbarskiej siedziby biskupiej urodził się w 1735 roku w Dubiecku nad Sanem. W 1750 roku ukończył kolegium jezuickie we Lwowie. Następnie wstąpił do warszawskiego seminarium duchownego i w 1759 przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1759–1761 studiował w Rzymie. Po powrocie do kraju nawiązał kontakt z ówczesnym stolnikiem litewskim Stanisławem Augustem Poniatowskim. Po wstąpieniu Poniatowskiego na tron został jego kapelanem. W 1766 roku otrzymał biskupstwo warmińskie, a wraz z nim godność senatora i tytuł książęcy.
W historycznej rezydencji biskupów warmińskich Ewa Zdrojkowska rozmawiała z historykiem prof. Stanisławem Achremczykiem i muzealnikami: Andrzejem Rzempołuchem i Iwoną Kluk.
Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Zdrojkowska
(ezdroj/łw)