Nie bądź obojętny możesz to zmienić
Mimowolni świadkowie napadów nie reagują. Przechodzą obojętnie obok ofiary pomimo jej płaczu, krzyku, czy wyraźnego wołania o pomoc.
Dlaczego Polacy nie reagują? Na to pytanie odpowiadają Anna Bielecka i Paweł Dąbrowa – autorzy ogólnopolskiej akcję Możesz to zmienić. W Olsztynie zainaugurowali kampanię, której podstawą jest krótki, interaktywny firm. Możemy pomóc molestowanej kobiecie, albo wsiąść do tramwaju i o wszystkim zapomnieć. Pomysłodawcą akcji jest 25-letni Paweł Dąbrowa.
Kilka miesięcy temu – jako jeden z wielu przechodniów – był świadkiem napadu w ścisłym centrum Warszawy. Nikt oprócz niego nie zareagował. Napadnięta dziewczyna płakała i wołała o pomoc. Świadkowie zdarzenia przechodzili obok niej obojętnie. Dzięki reakcji Pawła, napastnik uciekł, a dziewczyna została uratowana.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii Możesz to zmienić, wynika, że 61% osób nie reaguje wcale, kiedy widzi osobę potrzebującą pomocy. – Powodów takiego zachowania jest wiele – mówi Anna Bielecka, organizatorka akcji. Często myślimy, że zareaguje ktoś inny lub po prostu uważamy, że to nie nasza sprawa. Zwykle nie chcemy też zeznawać jako świadkowie na policji lub w sądach. Czasami też boimy się ewentualnej konfrontacji z napastnikiem.
Na liście ambasadorów akcji ” Możesz to zmienić” znajdują się Mela Koteluk, Urszula Dudziak, Marika, Filip Bobek, Józef Pawłowski, Anna Karczmarczyk, Klaudia Halejcio, Olga Kalicka, Lilu, Liber, Sound’N’Grace a także obecna Miss Polski Ewa Mielnicka.
(lew/bsc)