Naukowcy z UWM pracują nad paliwem z glonów
Naukowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracują nad stworzeniem paliw z glonów. Na świecie takie prace są już bardzo zaawansowane.
Ale to nie jedyne wyzwanie, przed którym stoi obecnie biotechnologia. Naukowcy zastanawiają się również nad nowymi metodami produkcji żywności.
„Jest to wymuszane przez globalne zmiany – chociażby zmiany klimatyczne, wyższe temperatury, zmiany w opadach, częstsze susze. Tych zmian nie zatrzymamy, musimy się do nich dostosować
– zwraca uwagę profesor Uniwersytetu Warszawskiego Wojciech Dziemianowicz.
Wydawało się, że dobrą odpowiedzią będzie żywność modyfikowana genetycznie. Ale tu pojawił się kolejny problem – czyli protesty społeczne przeciwko takiej żywności. I to wymusza kolejne badania
– dodaje profesor Andrzej Babuchowski, ekspert w zakresie biotechnologii, były radca w stałym przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej.
Kolejny problem, jaki może pomóc rozwiązać biotechnologia i biogospodarka, to kurczące się zapasy paliw kopalnych, głównie ropy. UWM prowadzi badania nad paliwem z glonów. „Ale dużą rolę odgrywa tu ekonomia. Na świecie istnieją przykład zastosowania paliwa z glonów do napędzania samolotów, samochodów, czy statków. Ale przy obecnych cenach węgla czy ropy – ropa kosztuje obecnie około 40 dolarów za baryłkę – konkurencyjność paliwa z glonów jest bardzo niska” – zauważa profesor Marcin Dębowski z wydziału nauki o środowisku UWM.
W przypadku glonów, naukowcy zwracają uwagę także na ich inne możliwe zastosowania m.in. jako suplementów diety, składników pasz, czy w branży medycznej i kosmetycznej.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza.
(piedz/as)